Suruç'a Su 2013'de Geliyor
Bugun...
Suruç'a Su 2013'de Geliyor
Suruç\'a Su 2013\'de Geliyor

facebook-paylas
Tarih: 13-11-2012 19:05
Suruç'a Su 2013'de Geliyor

2 gün önce gündeme getirdiğimiz ‘ Tünele Su Gelmeden Tüneli Su Bastı’ başlıklı, Suruç Ovası Pompaj Sulaması Tünelini Su Bastı’ konulu haberimiz ses getirdi. Haberimizin üzerine açıklama yapan DSİ 15. Bölge Müdürü Numan Doğan Gündüz ‘Su baskınının nedeni Doğal Afet’ dedi. Suruç’lu çiftçilere müjde de veren Bölge Müdürü Numan Doğan Gündüz, Sulama sezonu döneminde, baraj suyunun Suruç ovasına akacağını söyledi. DSİ 15. Bölge Müdürü Numan Doğan Gündüz, Suruç Ovası Pompaj Sulaması Tünel yapımı şantiye alanına giderek incelemelerde bulundu. Son günlerde meydana gelen yoğun yağışlar nedeniyle Suruç Ovası Pompaj Sulaması Tünel içini ve dışını su bastı. Suyun basmasıyla birlikte tünel içi ve dışında çalışma yapılamaz hale geldi.

Zamanında müdahale faciayı önledi.

Haberimizin üzerine sanliurfa.com’a açıklamalarda bulunan ve şantiye alanında incelemelerde bulunan DSİ 15. Bölge Müdürü Numan Doğan Gündüz ‘Tüneli su basmadan önce gerekli önlemler alınarak içeride çalışan 35 işçi kardeşimizi tahliye ettik. Jandarma’nın da desteğiyle yapılan çalışma ile zamanında müdahale edilmeseydi, su baskının sonucu facia olacaktı’ dedi.

Su, makineye yetişmedi.

Bölge Müdürü Doğan Gündüz, su birikintisinin oluşmasıyla tünelin içerisinde 4 metre yüksekliğinde su oluştuğunu söyledi. Numan Doğan Gündüz su birikintisinin 4 ayda montajı tamamlanan ve 400 ton ağırlığındaki Tünel makinesine ulaşmadığını belirterek ‘Su birikintisinin makineye ulaşmaması, proje yapımında olası uzun bir gecikmeyi önledi. Su tünel kazma makinesine ulaşsaydı büyük ihtimal makinenin arızalanmasıyla sonuçlanacaktı. Makinenin arızalanması iş bitimi süresini oldukça uzatacaktı.’ dedi.

1 ay gecikme yaşanacak.

2012 yılı sonunda 13.500 kilometreye ulaşılması beklenen tünel kazma çalışmalarının, su baskını nedeniyle 1 ay gecikeceğini açıklayan Bölge Müdürü Numan Doğan Gündüz, yaşanan gecikmenin daha fazla çalışma performansı gösterilerek giderileceğine işaret etti.

Su baskının nedeni: ‘Doğal afet’.

DSİ Bölge Müdürü Numan Doğan Gündüz ‘Su baskınında herhangi bir ihmalin olmadığını savunarak, baskının nedenini ‘Şanlıurfa yıllık 425 mm yağış alan bir kent. Şanlıurfa’nın 1 yılda aldığı yağış miktarının 4/1’i 1 günde bu alan aldı Buda su baskınına neden oldu’ sözleriyle ifade etti.

Suruç’lu çiftçiye müjde.

DSİ 15. Bölge Müdürü Numan Doğan Gündüz, Şanlıurfa Suruç Ovası Pompaj Sulaması projesinin 2013 yılı sulama sezonuna yetişmeyeceği iddialarına ise ‘Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun kesin talimatıyla, proje 2013 yılının sulama sezonuna yetişecek. 2013 yılı sulama sezonunda tünelden barajın suyu ovaya akacak.’ Sözleriyle yanıt verdi.

350 bin metre küp su ve çamur boşaltıldı.

İlci İnşaat Suruç Ovası Pompaj Sulaması Proje Müdürü Mahmut Temel’de konu ile ilgili bir açıklama yaptı. Mahmut Temel açıklamasında şu ifadelere yer verdi; ‘Firma olarak tüm imkanlarımızı seferber ettik. Gecikmenin yaşanmasını en asgari düzeye indirmek için Bölge Müdürümüz Numan Doğan Gündüz’ün direktifleri ile çalışmalarımızı tam hız sürdürüyoruz. Şuana kadar tünel dışından 350 bin metre küp su ve çamurun tahliyesi yapıldı. 15 iş makinesi, 120 personel 24 saat suyun tamamının tahliyesi için çalışıyor. ‘dedi.

Dünya’nın 5. büyük tüneli olacak.

Bitirildiğinde 17 kilometre 185 metre uzunluğuna 7 metre iç çapına sahip olacak Suruç Tüneli’nde 11.900 metreye ulaşıldı. Dünya’nın 5. büyük su iletim tüneli olacak olan Suruç Sulama Tüneli 34,000 ha alanın sulamasını sağlayacak. Projenin bitirilmesi ile Suruç’un yıllardır kıraç olan toprakları yeşile bürünecek.
Bu haber 98100 defa okunmuştur.

Reklam

YORUM YAZYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

FACEBOOK YORUM
Yorum

ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI