Halfeti’de Kutlu Doğum Etkinlikleri

Halfeti’de Kutlu Doğum Etkinlikleri

Halfeti ilçemizde Demokratik İslam Kongresi (DİK) öncülüğünde yapılan Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında Hz. Muhammed'in doğum günü kutlandı.

18 Nisan 2016 - 17:40

Halfeti'ye bağlı Yukarı Göklü Mahallesi'nde bulunan düğün salonunda gerçekleştirilen etkinliğe HDP Urfa Milletvekili Dilek Öcalan, Halfeti Belediyesi Eş Başkanı Mustafa Bayram ve belediye meclis üyeleri, HDP ve DBP Halfeti ilçe eş başkanları ile yüzlerce kişi katıldı. Halfeti Belediyesi tarafından desteklenen etkinliğe kadınların yoğun ilgi göstermesi dikkat çekti.
 
Etkinlik Halfeti Belediyesi Eş Başkanı Mustafa Bayram tarafından yapılan açılış konuşması ile başladı. Hz. Muhammed'in doğumuyla insaniyet ve adaletin kendilerine taşındığını söyleyen Bayram, Hz. Muhammed'in doğum günü vesilesiyle bir arada bulunmanın mutluluğunu paylaşarak, Kutlu Doğum'un tüm insanlığa bahşedildiğini dile getirdi. Bayram, ülkede devam eden çatışmalı sürece dikkat çekerek, biran önce çözümün ana gündem olarak ele alınmasının önemine işaret etti. Bayram, akan kanın son bulması, barış ve kardeşlik ortamının tesisi için savaş politikalarına derhal son verilmesini istedi.
 
'KÜRTLERE KARŞI İŞLENEN İNSANLIK SUÇUNUN KABUL EDİLMEMELİ'
 
Ardından konuşan HDP Urfa Milletvekili Dilek Öcalan içerisinde bulundukları kutsal günlerde insanların huzur ve barış içerisinde bulunmalarını istediklerini belirterek, "Ama ne yazık ki bugün Kürdistan'da devreye koyulan inkar ve imha konsepti nedeniyle birçok kentimizde insanların evleri talan ediliyor, yakılıyor, yıkılıyor ve insanlar canlı canlı katledilerek, yakılarak cenazeleri zırhlı araçlar ardından sürükleniyor. İslamiyette bunlara asla yer yoktur. İslam'da kardeşlik, barış ve paylaşım vardı. Ama bugün AKP iktidarının Kürtlere karşı sergilediği bu düşmanca yaklaşım, Kürt halkı üzerinde soykırım, yok saymaya ve katliama varan pratikler ile insanlara yaşatılıyor. HDP'nin de bugün verdiği onursal mücadele yine AKP tarafından yok sayılıyor ve sesi kesilmeye çalışılıyor. HDP'nin barış ve müzakere dili bugünlere ışık tutmayacak ise, sizin o kirli siyasetiniz, faşist, darbeci ve katliam zihniyetiniz bir çözüm olacaksa buyurun meydanlara ve insanlığa sizi davet ediyoruz. İnsanlığa karşı işlenen suçların er yada geç yargı önüne çıkarılacak ve hesap sorulacak. Bu mazlum halk ve mazlum insanların her gün suçsuz bir şekilde katledilmesi başta İslam alemi olmak üzere tüm insanlık tarafından kabul edilmemesi gerekiyor" dedi.
 
 
Yapılan konuşmaların ardından devam eden program kapsamında ilk olarak mevlit okutuldu. DİK Delegesi Mele İbrahim Hayderi tarafından okunan mevlidin ardından etkinliğe konuşmacı olarak katılan Yazar Mele Mustafa Zengi,  DİK Şura Üyesi Mehmet Kılıç ve DİK Delegesi Mele Abdullatif Işık tarafından konuşmalar yapıldı. Kasidelerin okunduğu etkinlikte halka yapılan ikramların ardından Kur'an-ı Kerim tilaveti ve okunan ilahiler ile etkinlik son buldu.

 

Bu haber 10002 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Faruk Çelik'in durumu iyi
Faruk Çelik'in durumu iyi
Erdoğan Güneydoğu Kanaat Önderleriyle Buluştu
Erdoğan Güneydoğu Kanaat Önderleriyle Buluştu