Hangi Suriyeli Vatandaş Olacak
Bugun...
Hangi Suriyeli Vatandaş Olacak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kilis’te bir iftar programında Türk vatandaşı olmak isteyen Suriyeli sığınmacılara vatandaşlık hakkının verileceğini açıklamasının ardından konuyla ilgili detaylar ortaya çıkmaya başladı

facebook-paylas
Tarih: 09-07-2016 10:49
Hangi Suriyeli Vatandaş Olacak

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye’nin huzurunu bozan, teröre bulaşanların vatandaşlığa alınmayacağını belirtirken, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci vatandaşlığa alınacak kişilerde teröre bulaşmamış olma ve ‘ahlaki anlamda’ Türk vatandaşlığı kıstaslarını taşıyabilme özellikleri aranacağını söyledi. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ise “Kriterler mutlaka olacak ve incelenecek” demişti. Başbakanlık, İçişleri Bakanlığı, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, MİT ve diğer kurumları ilgilendiren çalışmanın detayları, vatandaşlığa alınacaklarda aranacak kriterler ve arka planı şöyle:

7 HAZİRAN ÖNCESİ GÜNDEME GELDİ

7 Haziran öncesinde de Suriyelilere vatandaşlık verilmesi konusu gündeme geldi. Öneriler üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, konunun speküle edilebileceğini ifade ederek düzenlemeyi ertelediği belirtiliyor. Suriye iç savaşı ve sığınmacı krizi baş gösterdiğinde, başta Almanya olmak üzere çeşitli Avrupa ülkeleri az sayıda da olsa temiz sicil, eğitim durumu, din ve mezhep kriterlerini göz önünde bulundurarak, doktor, mühendis, tekniker gibi Suriyelileri vatandaşlığa aldı, bu insanları sisteme kazandırdı.

ÜLKEYE KATKI SAĞLAYABİLİYORLAR

Düzenleme tartışılırken, Türkiye’nin ciddi, tutarlı ve istikrarlı bir göçmen politikası oluşturamaması göz önünde bulunduruldu. İkinci Dünya Savaşı öncesinde yoğun Yahudi nüfusun Türkiye’ye geldiği, bunların çocuklarından hâlâ üniversitelerde ders verenler olduğu, Albert Einstein’ın o dönemde gelen ancak sonra Türkiye’den ayrılan Yahudilerden biri olduğu hatırlatıldı. Yine İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanya’sından kaçanların ABD’de CIA’nın alt yapısını kurduğu, NASA gibi önemli kurumlara büyük katkı sağladığı vurgulandı.

YETİŞMİŞ GÖÇMENLERE ALAN AÇILIYOR

Düzenlemenin sadece Suriyelilere değil, genel olarak göçmenlere alan açacağına, ülkenin zenginleşmesine, bilim ve teknolojik altyapısına katkıda bulunacağına, yetişmiş insanların değerlendirilmesini sağlayacağına vurgu yapılıyor. Belirlenen kriterlerle yetişmiş insanlar alınacak, bunlara sorumluluk verilecek, çalışma hakkı sağlanarak sisteme entegre edilecek. Taslak çalışma devam etmekle birlikte, Türkiye’deki 3 milyona yakın Suriyelinin 2 milyonu kadınlar ve çocuklardan oluşuyor. Kadınlar genelde çalışma hayatının dışında. Bu 2 milyon kişiyi isihdam etme imkânı yok. 1 milyon kadar erkeğin de 500 bini çocuk ya da engelli. İstihdamda değerlendirebilecek yaklaşık 500 bin kişi var. Bunların içinde teknik elemanlar bulunuyor. Elektrik, sıva, seramik ustası vb. ara elemanlar gibi. 10-15 bin kadar doktor, mühendisin bir bölümünün Avrupa’ya gittiği, yine de hatırı sayılır bölümünün Türkiye’de kaldığı belirtiliyor.

AMAÇ VE KRİTERLER

Suriyeli sığınmacıların 11.5 milyar dolar olarak tespit edilen ve kalıcı halen gelen maliyeti, kamu bütçesine getirdiği yük kadar, hükümetin sosyo-ekonomik açıdan düşük kesimlere yönelik harcamalarını ve bunlarla etkileşimini de sarsacak niteliğe ulaştı.

Kriterlere gelecek olursak; birinci hedef doktor, mühendis gibi beyaz yakalılar. İkincisi, ara eleman olarak çalışacak teknik iş yapanlar. Kayıtdışı çalışan bu insanların istihdam sistemine entegre edilmesi amaçlanıyor. Üçüncü olarak, farklı nedenlerle Avrupa’ya gitmeyen zenginler, nakit parası olanlar var. Bu insanlar da yatırıma yönlendirilecek.

NASIL VATANDAŞ OLACAKLAR?

-Suriyeliler vatandaşlığa peyderpey alınacak. İlk etapta aranan mesleki nitelikler göz önünde bulundurularak 30-40 bin kişi vatandaşlığa geçecek.

- Toplamda 300 bin kişinin Türk vatandaşı olması hedefleniyor. Varsa, bu kişilerin Türkiye’deki aile fertleri de vatandaşlık hakkı kazanmış olacak.

- Vatandaşlığa geçenler 1 yıl içinde yapılacak seçimlerde oy kullanamayacak.

- Mevcut hükümlere göre, vatandaşlık hakkı için yabancıların Türkiye’de 5 yıl kalmış olmaları gerekiyor. 5 yıldan az süre Türkiye’de olan Suriyelilerin de vatandaş olabilmesi için düzenleme yapılabilir.
Kaynak: hürriyet

Bu haber 29142 defa okunmuştur.

Reklam

YORUM YAZYORUMLAR
10 Yorum

halaf
11-07-2016 22:44:54
sana oy veren aklıma s..
Urfalı
11-07-2016 00:33:00
Önce işsiz üniversite mezunlarınıza iş bulun iş alanı açın sonra elin suriyelisini beslersin! Biz yaşayacağız bunlarla ve de istemiyoruz suriyelileri!
halil avcı
10-07-2016 12:30:17
seçim seçim .. ve de oy.. gerisi hikaye aptal yerine koymak insanları..
Urfa
10-07-2016 10:16:00
Sırf oy almak için vatandaşlık veriyor ...sokakta yürüyemez hale geldik hırsızı sapığı çingenesi...fuhuş mikrop ne istersen var bunlara vatandaşlık verilecekse biz çıkalım vatandaşlıktan..zaten yakında bizi urfadan da atarlar....herşeye referanduma gidenler bunda da gitsin bakalım kim evet diyecek
Esnaf
09-07-2016 23:00:00
Suriyelilerle vatandaslıga karşı çıkan Ak parti düşmanıdır.Bunlara varandaslığı biz vermeyeceğinde İngiltere mi versin
MARAZ AK
09-07-2016 18:36:13
en iyi süriyelinide en kötüsününde allah belsını versin bela oldular başımıza memlketiimizi kuşattılar. bir ölü bir mermi sıkmadan memleketimizi bu itlere teslim dedenelr utansın. ve de yzıklar olsun
patlak fren
09-07-2016 16:34:00
Vatandas seni kutluyorum. Rize nufusuna kaydedelim onerisi cok isabetli. Bu insanlari goruyoruz hergun iciceyiz. Ulkeye katki koyma ihtimalleri yok. Sonumuz olur bu adım. Einstein turkiyeden almanyaya gitmis ailedenmis. Kalsaymis bizde olurmus buluslar. Hepimiz biliyoruzki einstein burada kalsaydi da bir bok olamazdi. Alman sistemi olmadan sirf iq bu işi olmaz. Hem herseyde referandum demiyormu reis. Bu karardada referandum sonucuna bakalim. Rizamiz olmadan bu adamlari bize besletemezler. Zorbalik bu. Biz urfalilar ensar olmak istemiyoruz kardesim varmi daha gerisi.
TT
09-07-2016 13:02:47
İSVİÇRE 2500 EURO MAAŞ RED ETTİ SEBEBİ ÜLKEMİZE MÜLTECİ GELİR ENDİŞESİ BİZE BAK MÜLTECİ ALMIYOR VATANDAŞLIK BİLE VERİYORUZ
VATANDAŞ
09-07-2016 11:53:57
ekonomi süper işsizlik sıfır genç nüfusumuz yok nufusumuz yaşlanıyor yılık milyarlarca dolarlık ihracatımız var ihracatta almanya ile yarışıyoruz.bize kalifiye eleman lazım o yüzden acilen suriyelileri vatandaş yapmamız lazım yoksa allah korusun batarız....
Vatandaş
09-07-2016 11:53:25
Suriyeli kardeşlerimize vatandaşlık verilmesi,ileride telafisi mümkün olmayan sorunlar yaratır.Şayet sınırlı Sayıda olacaksa bu yeni Vatandaşlarımızın,nüfüsu çok düşük olan ve işgücüne ihtiyaç duyulan yeşili bol Rize ve Artvin gibi illerde ikameti koşulu, Ülkemiz ekonomik dengeleri açısından çok başarılı bir uygulama olacaktır.

FACEBOOK YORUM
Yorum

ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI