IMF’den Türkiye’ye övgü

IMF’den Türkiye’ye övgü

IMF Başkanı Christine Lagarde, başarısız darbe girişiminin ardından Türkiye'nin attığı adımların piyasaları sakinleştirdiğini söyledi.

19 Temmuz 2016 - 11:22

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, başarısızlıkla sonuçlanan askeri darbe girişimi ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve diğer kurumlar tarafından atılan hızlı adımların, finansal piyasaları sakinleştirmede etkili olduğunu belirtti.
TÜRK FİNANSAL KURUMLARI GÜÇLÜ TEPKİ VERDİ

Lagarde, Bloomberg Television’dan Tom Keene ile Pazartesi günü gerçekleştirdiği mülakatta, “Haftasonu boyunca hepimiz alarmdaydık. Doğru adımları atıp atmayacaklarını merak ediyorduk” dedi. Largarde, “Merkez Bankası ve finansal kurumlar dahil Türk otoriteleri, likiditenin müsait olması ve bankaların işlev görmeye devam etmesi için birbirine uyumlu bir şekilde çok güçlü tepki verdiler” şeklinde devam etti.
DARBEDEN TL SERT ETKİLENMEDİ

Türkiye’de politika yapıcılar Pazar günü, yatırımcı endişelerini azaltmak için bankalara sınırsız likidite sağlayacaklarını ve ticari bankaların teminat olarak kullandığı yabancı para cinsinden mevduat hesapları üzerindeki kısıtlamaları kaldırarak TL’yi destekleyeceklerini açıklamışlardı.
Lagarde, “Darbe girişimine karşı piyasa tepkisi ılımlı kaldı. TL beklendiği kadar sert etkilenmedi. Çok sıradışı bir olayın arkasından piyasalar genel olarak düzenli bir şekilde çalıştı” dedi.

Bu haber 3159 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Faruk Çelik'in durumu iyi
Faruk Çelik'in durumu iyi
Erdoğan Güneydoğu Kanaat Önderleriyle Buluştu
Erdoğan Güneydoğu Kanaat Önderleriyle Buluştu