İtalya’dan idam ve yargı mensuplarına “tasfiye” tepkisi

İtalya’dan idam ve yargı mensuplarına “tasfiye” tepkisi

İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, Türkiye’de idamın yeniden gündeme getirilmesine tepki gösterirken, Türk hükümetinden aldıkl..

18 Temmuz 2016 - 19:00

İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, Türkiye’de idamın yeniden gündeme getirilmesine tepki gösterirken, Türk hükümetinden aldıkları söze rağmen yargı mensuplarına yönelik bir tasfiye yapıldığını söyledi.

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları Toplantısı için bulunduğu Brüksel’de gazetecilere konuşan Paolo Gentiloni, Türkiye’de idam cezasının gündeme getirilmesinin, Avrupa tarafından kabul edilemeyeceğini söyledi.
İtalyan diplomasinin başı, Türkiye’de özgürce seçilmiş hükümeti desteklemelerinin ve darbe girişimini kınamalarının çok açıkça görülebileceğini dile getirerek, "Ancak aynı zamanda, bu darbe girişimine tepkinin, intikam yönünde değil, hukukun üstünlüğü ve yasalar hesaba katılarak verilmesi gerektiği konusunda da çok açığız" diye konuştu.
Gentiloni, "Yani idam cezası, açıkça bu dinamikle tutarsızlık gösterecektir. Bu konuda hem İtalya hem de tüm AB ülkeleri oldukça açıktır" diye ekledi.
Gentiloni öte yandan, 12 saat içinde birkaç bin yargı mensubunun darbe girişiminde suçlu olarak görülmesinin, hukukun üstülüğü ilkeleri bakımından biraz görünür riskler taşıdığının açık olduğunu da dile getirerek, suç unsurlarının araştırılması yerine, bir tasfiye yoluna gidildiğini öne sürdü.
"Türk hükütemi bize verdiği sözün aksine hareket ediyor"
Gentiloni, dün ve önceki gün görüştüğü Türk hükümet yetkililerinden, darbe teşebbüsü karşısında yasalara ve hukukun üstünlüğüne uygun olarak hareket edecekleri sözü aldığını da aktararak, "Dürüst olmak gerekirse bunun çok aksi yönünde gidildiğine dair sinyaller görüyoruz" diye konuştu.
Bu yaşananların NATO nezdinde bir sonuç doğurup doğurmayacağı sorulan Gentiloni, "Orası farklı bir zemin" diyerek, olumsuz bir yansıması olmamasını dilediğini de belirtti. 
 
 

Bu haber 181 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Faruk Çelik'in durumu iyi
Faruk Çelik'in durumu iyi
Erdoğan Güneydoğu Kanaat Önderleriyle Buluştu
Erdoğan Güneydoğu Kanaat Önderleriyle Buluştu