KHK Komisyonuna Başvurular Bugün Başlıyor

KHK Komisyonuna Başvurular Bugün Başlıyor

FETÖ soruşturması kapsamında kamudan ihraç edilen yaklaşık 110 bin kişi olduğu Kanun Hükmünde Kararnameler ile kapatılan sendika, dernek, vakıf ve STK sayısının da 5 bin olduğu belirtildi. OHAL Komisyonuna bugün başvurular başlıyor.

03 Temmuz 2017 - 09:50 - Güncelleme: 10 Temmuz 2017 - 08:01

KHK’ler ile haklarında işlem yapılan kişi ve kurumların itiraz mekanizması olarak görülen OHAL inceleme komisyonu başvurusu yapması tahmin ediliyor. Toplamda OHAL komisyonuna yapılacak itiraz başvuru dosyasının 150 bini bulacağı ifade edilirken, komisyonun 2 yıl içerisinde tüm dosyaları karar bağlaması gerekmektedir.

OHAL KOMİSYONU BAŞVURULARI BUGÜN BAŞLADI
OHAL inceleme komisyonu çalışma usulleri ve şartlarının belirlendiği açıklanırken, OHAL komisyonunun başvuruları alması, başvuruları değerlendirmesi, karara bağlaması sürecinde çalışma usul ve şartlarının yakın zamanda Resmi Gazete’De ilan edileceği belirtildi. OHAL inceleme komisyonu başvuruları alma konusunda gelecek hafta iş başı yapacak ifadesi kullanırken, 7 kişilik OHAL inceleme komisyonu üyeleri harici komisyona yardımcı 200 kişilik bir ekip daha çalışacak.

BAŞBAKANLIK SEKRETARYASI
OHAL inceleme komisyonuna yardımcı ekip olarak ifade edilen ekibin 685 sayılı KHK içerisinde yer alan Başbakanlık Sekretaryası olduğu, ve bu sekretaryada 200 kişinin görev alacağı, görev alacak kişiler ile komisyon üyelerinin Askeri Yargıtay binası içerisinde çalışmalarını sürdüreceği belirtildi. 200 kişilik çalışma ekibi içerisinde çeşitli kurumlardan müfettişlerin, tetkik hakimlerin, hesap uzmanları ile katiplerin de yer alacağı bu kişilerin belirlenmesi ve güvenlik soruşturmalarının sürdüğü açıklandı.

KOMİSYONA BAŞVURU ŞEKLİ
OHAL inceleme komisyonu başvuruları Valilikler aracılığı ile yapılacak. Ancak komisyonun başvurularda yeni bir karar alması bekleniyor. OHAL inceleme komisyonuna başvuruların internet üzerinden de yapılması planlanırken başvuruların internet üzerinden yapılması ile birlikte Valilikler üzerindeki yoğunluğun azaltılması ve hızlı şekilde başvuru yapılması üzerinde çalışılıyor.

Bu haber 15833 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Urfalı Kaynanalar Yuva mı Yıkıyor?
Urfalı Kaynanalar Yuva mı Yıkıyor?
ido Tatlıses: Babam Kadar Çapkın Değilim
ido Tatlıses: Babam Kadar Çapkın Değilim