Kum zambakları tehlike altında

Kum zambakları tehlike altında

İZMİR'in Selçuk İlçesi Pamucak Sahili'nde nesli tükenme tehdidi altında bulunan kum zambakları, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 4'..

28 Temmuz 2016 - 09:45

İZMİR'in Selçuk İlçesi Pamucak Sahili'nde nesli tükenme tehdidi altında bulunan kum zambakları, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 4'üncü Bölge Müdürlüğü'nün korunması için koyduğu uyarı levhalarına karşın, piknik yapan bazı vatandaşların tahribatına uğradı.
Susuzluk ve tuzluluğa dayanıklı olduğu için kumullarda yetişen kum zambaklarının, geçen yıl dikilen uyarı panolarına karşın, denize girmek ve piknik için günübirlik Pamucak Sahili'ne gelenler tarafından tahrip edildiği belirtildi. Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, Pamucak kumullarının en nadide türü olan kum zambaklarının her geçen yıl azaldığını söyledi. Günübirlik olarak deniz ve piknik için gelen ziyaretçilerin çöplerini kum zambaklarının üstüne bıraktığını kaydeden Sürücü, şöyle dedi:
"Kamufleye uygun yoğun yaprakları bulunan kum zambakları, adeta çöp toplama merkezine dönüştürülmüş durumda. Günübirlik plaja gelenlerin yanı başındaki bu değerli bitkiden haberleri yok. Geçtiğimiz yıl Orman ve Su İşleri Bakanlığı 4. Bölge Müdürlüğü'nün koyduğu uyarı ve bilgilendirme tabelaları ne yazıkki dikkate alınmıyor. Şezlonglar ve plaj eşyaları kum zambaklarının üzerine konuluyor. Çadır kuranlar ise kopararak masasında dekor gibi kullanıyor. Vatandaşların böylesine güzel bir bitkinin yok olmasına neden olabilecek faaliyetlerden kaçınması ve hassasiyet göstermesi gerekir."
Pamucak'taki turistik bir otelin önünde bulunan bitkileri ahşap çitle çevirip korumaya aldığını kaydeden EKODOSD Başkanı Sürücü, "Çok fazla bir maliyet gerektirmeyecek bu koruma projesi için Selçuk Belediyesi'nin katkılarını bekliyoruz. Öncelikle korunması sonra da turizme kazandırılması için Selçuk Belediyesi'nin duyarlılık göstereceğine inanıyoruz" diye konuştu.

Bu haber 1953 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Faruk Çelik'in durumu iyi
Faruk Çelik'in durumu iyi
Erdoğan Güneydoğu Kanaat Önderleriyle Buluştu
Erdoğan Güneydoğu Kanaat Önderleriyle Buluştu