Kurban Tebliği Yayınlandı
Bugun...
Kurban Tebliği Yayınlandı
Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan "Kurban Tebliği" Resmi Gazetede yayımlandı.Tebliğe göre kurban satış yerleri hazırlanmadan kurbanlık hayvan nakilleri başlatılmayacak.

facebook-paylas
Tarih: 04-08-2016 13:33
Kurban Tebliği Yayınlandı

Alınan bilgiye göre illerde, vali veya görevlendireceği bir yardımcısının, ilçelerde ise kaymakamın başkanlığında çeşitli kurumların temsilcisinden oluşan "Kurban Hizmetleri Komisyonu" oluşturulacak. Bu komisyon 12 Eylül 2016 başlayacak olan Kurban Bayramı nedeniyle tedbirler alacak. Özellikle kurban satış ve kesim mekanları birbirine yakın planlanacak ayrıca çevresel risklere dikkat edilecek. Komisyonlar çevre kirliliğini en aza indirecek tedbirler alacak. Bu arada Halk Eğitim Merkezlerinde "Kesim Elemanı Yetiştirme ve Geliştirme Kursları" düzenlenmesi gerçekleştirilecek. Her yıl gibi bu yılda kurban bayramında cadde, sokak ve park gibi kamusal alanlarda kurbanlık hayvan kesimleri yapılamayacak.  Park, bahçe, cadde, sokak, bina önleri, meydan gibi umuma açık ve kurban satış ile kesimine uygun olmayan yerlerde bu tür faaliyetlerde bulunanlar ile kesime uygun alanlarda gerekli önlemleri almayanlara 196, kurban kesim yerlerinde gerekli yasaklara uymayan ve önlem almadan kurban atıklarını toprağa veren tesislere toplu kesimler için 49 bin 95, bu fiilin konutlarda işlenmesi halinde bin 221 lira cezai işlem uygulanacak. Hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranan, acımasız ve zalimce işlem yapan, döven, aç ve susuz bırakan, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakan, bakımlarını ihmal eden, fiziksel ve psikolojik acı çektirene, 526 lira idari para cezası verilecek.
Kaynak: Milliyet

Bu haber 24327 defa okunmuştur.

Reklam

YORUM YAZYORUMLAR

mehmet emin iriadam
04-08-2016 17:14:08
hep böyle diyosunuz ama hiç kontrol yok hayvanlar daha ölmeden derileri soyuluyor kimse dikkat etmiyor herkes et yeme derdine düşmüş günah falan kimse bilmiyor hayvanın canı çıkmadan soyuluyor lütfen kan bitene kadar hayvan ölene kadar bekleyelim

FACEBOOK YORUM
Yorum

ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI