Giriş yap

Başlık : Arat Dağına Füze Düştü iddiası

( Normal Siteye Dön )
 • Arat Dağına Füze Düştü iddiası

  Şanlıurfa'nın Birecik İlçesi sınırlarında bulunan Arat Dağına Suriye'den geldiği belirlenen Füze mermisi düştüğü iddia edildi.

  Olay geçtiğimiz ay meydana geldi. Askeri yetkililer radardan Suriye üzerinden bir cismin Türkiye sınırına girdiğini tespit etmesi üzerine birlikler harekete geçti.

  F16'lar sınır hattında alçak uçuş yaparak devriye gezerken, sınır ilçelere geniş radarlar yerleştirildi.

  Bölgede bulunan ve Malatya'dan geldiği öğrenilen askeri birlikler ise Arat dağı Telekominikasyon Radyo Link vericileri yakınlarında patlamamış füze mermisi buldu. Bunun için askeri yetkililer, patlamanın tedirginliğe yol açmaması için çevrede bulunan yerleşim alanları ile köylerdeki camilerde uyarı anonsu yaptı.

  Uyarıların ardından Şanlıurfa-Gaziantep karayolu trafiğe kapatılarak, silahın imhası gerçekleştirildi. İmha sırasında büyük gürültüyle patlama meydana geldi. Ardından, karayolu yeniden trafiğe açıldı. Askeri yetkililer, patlamayla ilgili olarak resmi bir açıklamada bulunmazken, patlama sırasında köyde bulunan çiftçi Kaddafi İlbay, "Bize askeri yetkililer bir patlamanın olacağını söyleyip kapı ve pencerelerimizi açmamızı istedi. Bunun için köydeki camilerde anons yapıldı. Bize patlama olacağı söylendi. Bu yüzden dikkatli olmamızı ve korkmamamız istendi. Daha sonra büyük bir gürültüyle patlama meydana geldi" dedi.

  CEYLANPINAR'A 10'DAN FAZLA BOMBA DÜŞTÜ AMA...

  Bu arada Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesine düşen havan topu, uçaksavar mermileri ve buna benzer bombaları etkisiz hale getirecek bir askeri ekibin olmaması ilçeyi tedirgin ediyor.

  Ceylanpınar'a düşen bomba türünün askeri tip olduğunu vurgulayan askeri yetkililer "Bu mühimmatlara genelde Polis bomba uzmanları müdahale ediyor. Aslında bu bombalar askeri tip bombalardır. Buna askeri uzmanların müdahale etmesi gerekir. Ama bugüne kadar bombaları polis ekipleri imha ediyor. Acilen bölgeye Bomba imha ekip ve ekipmanları gönderilmesi gerekiyor. Şanlıurfa'ya en yakın ekip Adana ve Malatya'da var. Bu birliğin Şanlıurfa'ya gelmesi hatta sınır hattında konuşlanması gerekiyor." diye konuştu.

  Şanlıurfa'da ise vatandaşlar dün sabah saatlerinde duyulan bomba sesinin etkisinden kurtulamamış.

  Geçtiğimiz ay Birecik ilçesine 10 kilometre uzaklıkta bulunan Arat Dağı'nda bulunan hakim tepeye Malatya 7’nci Ana Jet Üssü Komutanlığı’ndan getirilen uçaksavar ve füzelere karşı radar sistemleri konuşlandırılmıştı.

   
 • YORUM EKLE
  Onaylanan Yorum : 0 / Onay Bekleyen : 7
  AD SOYAD