Ordu’ya gelen fındık işçileri işsiz kaldı
Bugun...
Ordu’ya gelen fındık işçileri işsiz kaldı
ORDU’da fındık rekoltesinin düşük olması nedeniyle,  Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden gelen fındık işçilerinin büyü..

facebook-paylas
Tarih: 07-08-2016 16:55
Ordu’ya gelen fındık işçileri işsiz kaldı

ORDU’da fındık rekoltesinin düşük olması nedeniyle,  Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden gelen fındık işçilerinin büyük bölümü işsiz kaldı. 
Türkiye genelinde geçen sezon 646 bin ton olan fındık rekoltesinin bu sezon 468 bin ton dolayında gerçekleşmesi bekleniyor. Ordu’da ise geçen sezon 209 bin 134 ton olan fındık rekoltesi bbu sezon 115 bin toplara düştü. Rekoltenin düşük olması nedeniyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerinden 10 gün önce Ordu’ya gelen yaklaşık 15 bin fındık işçisi iş bulamakta zorlandı. Bahçe sahipleri 7080 lira günlük yevmiye ile yerli işçileri tercih ederken, il dışından gelen işçiler 5560 liraya çalışmasına karşın iş bulamadı.
BAZILARI DÖNDÜ, KALANLAR PERİŞAN
İş bulamayan bazı fındık işçileri memleketlerine dönmeye başlarken, Perşembe Kaymakamlığı tarafından Efirli yöresindeki geçici konaklama merkezinde dermeçatma kurdukları çadırda kalan işçiler kendi yiyeceklerini de kendileri karşılıyor. Bu kişilerden Adıyaman’dan 10 kişilik aile olarak fındık toplamaya geldiklerini söyleyen 55 yaşındaki Melek Naz Bulut, "Bu sene fındık yok. Buraya gelenlerin bir çoğu ise geri döndü. Ailenin gelişgidişi en az bin lira masrafı oluyor. Kaymakamlık tarafından bize yiyecek verilmesini istiyoruz. Ne yiyeceğiz, içeceğiz, geri nasıl gideceğiz bilmiyoruz. Çok zor durumdayız, bize yardım etsinler" dedi.
Fındık işçilerinin geçici konaklama merkezlerinde içme suyu, tuvalet ve banyo ile çocukların oyun oynayabileceği oyun parkları da bulunuyor.
Kaynak: DHA

Bu haber 11582 defa okunmuştur.

Reklam

YORUM YAZYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

FACEBOOK YORUM
Yorum

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
Reklam
YUKARI