Roketsan’dan Farnborough Havacılık Fuarı’nda çifte imza

Roketsan’dan Farnborough Havacılık Fuarı’nda çifte imza

– Özgün tasarımları ile dikkat çeken Roketsan, Airbus ile C295 askeri nakliye uçaklarına füze sistemleri geliştirmek üzere anlaşma im..

14 Temmuz 2016 - 11:25

– Özgün tasarımları ile dikkat çeken Roketsan, Airbus ile C295 askeri nakliye uçaklarına füze sistemleri geliştirmek üzere anlaşma imzaladı. Roketsan ayrıca Lockheed Martin ile SOM için ortak imalat gerçekleştirecek.

Roketsan, İngiltere’de yapılan Farnborough Havacılık Fuarı’nda iki büyük anlaşmaya imza attı. Airbus ile çalışmaya helikopterde başlayan Roketsan, Avrupalı şirketin askeri nakliye uçağı C295’e özgün Cirit ve LUMTAS füzeleri ile lazer güdümlü Teber bombası entegre edecek. Bu silahlarla C295 ‘gun ship’ olarak adlandırılan silahlı platform haline getirilecek.
Lockheed Martin ile SOM anlaşması.

Roketsan fuarda ikinci anlaşmayı F35 uçaklarının tasarımcısı ve imalatçısı Lockheed Martin ile gerçekleştirdi. SOMJ olarak adlandırılan güdümlü füze sistemi bu anlaşma ile F35 uçaklarına entegre edilecek. Testlerin 2018’de başlatılarak uçağa entegre edilmesi, testlerinin yapılması planlanıyor. Halen SOM mühimmatı, Türk Hava Kuvvetleri tarafından F4E 2020 ve F16’larda kullanılıyor.

 

Bu haber 384 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Faruk Çelik'in durumu iyi
Faruk Çelik'in durumu iyi
Erdoğan Güneydoğu Kanaat Önderleriyle Buluştu
Erdoğan Güneydoğu Kanaat Önderleriyle Buluştu