S.S.S - SANLIURFA.COM URFA Gündemini Belirliyor
Bugun...

S.S.S

SANLIURFA.COM kimsenin alınmaması ve gücenmemesi, herkesin kendi fikrini yasal ve ahlaki ortamda ifade edebilmesi  için, hiç bir basın yayın organında görülmemiş bir özgür çerçeveyle yorum onaylama prensibinden ısrarla taviz vermemektedir. SANLIURFA.COM\'un bu tavrı ve özgürlükleri budamama inadı okurlarına ve farklı düşüncelere olan saygıdan kaynaklanmaktadır.

1. Ancak bazı yorumcularımızın, çoğu kez haberle uzaktan yakından alakası olmayan kişisel sürtüşmelere girdikleri, bireysel tartışmaları ile huzur ve bilgi alış veriş ortamını bilerek ya da farkında olmaksızın baltaladıkları görülmekte ve bu yüzden genel okur kitlesinin duyduğu rahatsızlık çığ gibi artmaktadır.

SANLIURFA.COM editörünün iyi niyetinden ve kimsenin kalbi kırılmasın hoşgörüsünden kaynaklanan bu tavır maalesef bilinçli bir şekilde suiistimal edilmekte ve yorumlar bir seviyesizlik ortamına çekilmek istenmektedir.

2. SANLIURFA.COM ortamını sadece propaganda amaçlı kullanan, haberle alakalı olmadığı halde; slogan atan, kutsal kitap metinleri kullanan yorumlar içeriği kurallara uysa dahi silinmektedir.

3. Kişisel tartışmalara giren ve bir diğer yorumcuyla ilgili menfi söz sarf eden yorumculara izin verilmemektedir.

ÇOK SIK SORULAN SORULARA GENEL YANIT TEŞKİL EDEN ÖNEMLİ AYRINTILAR

4.  SANLIURFA.COM, ne kadar aşağılık bir eylem yaparsa yapsın insana, insana yakışır hitapla seslenmeyi şart koşmakta, bir insan cesedini,  leş diye tanımlanacak kadar ileri giden mantığı insanlık dışı bir yaklaşım olarak tanımlamaktadır.

5. Soy, nesep, kavim, millet, bayrak, din ve mezhep nedeniyle insanlara yönelik suçlamalar kesinlikle yayınlanmamaktadır. Silinen yorumların yüzde 60\'a yakın oranı insanların soyundan dolayı suçlanmasıyla ilgili yorumlardır.

SANLIURFA.COM hiç bir insanın anne-babasını seçme hakkına sahip olamayacağına olan inancından dolayı, hiç bir şekilde bu tarz yorumlara yer vermemektedir ve vermeyecektir. Bu tarz yorumlar kutsal kavramlar adına da yapılsa sonuç değişmeyecektir...

Her hangi bir insanın nesebinden, kavminden dolayı potansiyel suçlu ve lanetli olduğu yargısı, kaynağı ne gösterilirse gösterilsin, SANLIURFA.COM ilkeleri ile ters düşmektedir.

6. Atasözleri, deyimler ve kutsal kitap metinleri hakaret amaçlı olarak veya suçlamak için - teşbih amaçlı olsa dahi - onaylanmamaktadır.

7. SANLIURFA.COM\'u yapılan yorumlar içinde, yardım amaçlı ve yasal sitelere yönelik adresler dahi olsa hiç bir link adresi yayınlanmasına izin verilmemektedir. Hiç bir şekilde üçüncü şahıslara ulaşılmasına yönelik  adres, telefon ve mail kullanımı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.

8.  2/3\'ünden çoğu BÜYÜK HARFLERLE YAZILMIŞ YORUMLAR yayınlanmamaktadır. 

9. Haberin içeriği ile bağdaşmayan, alakasız ve başka yönde bir tartışmaya yol açacak maksatlı yorumlara izin verilmemektedir.

10. Yorumlar üzerinden başka yerlerde yayınlanmış haberler, metinler ve iddialar yayınlanmasına izin verilmemektedir. Bu son derece hassas ve yeni TCK açısından oldukça dikkat içeren bir konudur. Kimilerine göre başka yasal yayın organlarında yer aldığı için yasal gibi görünen metinler yeni TCK\'ya göre özellikle üçüncü şahısların adı geçtiğinde son derece sakıncalı yorumlar haline gelmektedir. 

İş bu nedenle içinde herhangi bir kişiye yönelik bir itham bulunan yorumların yayınlanmaması son derece doğaldır.

11. Bir zümreyi genelleme yaparak aşağılama, tehdit etme,suçlama ve ajitasyon (aşırı saldırı / tahrik) durumunda yorumlar yayınlanmamaktadır.

12. Bireye lanet etme, beddua etme ve bireyi kafirlik, münafıklık, Müslüman olmamak, şerefsizlik ve vatan hainliği gibi ifadelerle itham etme durumunda yorumlar yayınlanmamaktadır.

13. Gerçek ve tüzel kişilik haklarını ihlal eden yorumlar yayınlanmaktadır.

14. Maksadı SANLIURFA.COM\'’u uyarmak,  belli çizgide tutmak olan yorum ve suçlamalara haksız dahi olsa onay verilmektedir. Ancak amacı uyarı değil çamur atmak ve karalamak olan yorumlara ve SANLIURFA.COM\'u sadece belli bir kesimin sözcüsü gibi algılayan mantıkla yorum yapanlara izin verilmeyecektir...

15. Bir yorumcuya aynı haber için üç yorum yazma hakkı verilmektedir.

SPOR YORUMCULARININ DİKKATİNE 

16. Takımların birbirine yönelik tezahüratlarına, birbirlerini kızdırmaya yönelik itham ve girişimlerine izin verilmektedir.

Ancak bu itham ve kızdırmaya yönelik suçlamalar sadece şaka amaçlı olmalıdır.

Kişiliklere, özel isimlere yönelik karalama, aşağılayıcı ve küçük düşürücü ifadeler, sportmenliğe değil FANATİZME girer ki SANLIURFA.COM fanatiklere yönelik bir yayın çizgisi takip etmemektedir.

Rakip takımları f7, 8taş, 6s, ezik... gibi aşağılayıcı ve tahrik edici ifadeler kullanılan yorumlar yayınlanmamaktadır.

17. Ulusal maçlar söz konusu olduğunda bir Türk takımının başarısızlığını isteyecek kadar fanatikleşmiş yorumlara izin verilmemektedir.

Daha saygın ve daha güzel bir fikir alış veriş ve düşünce paylaşımı ortamı için lütfen bu kurallara dikkat edelim...

SEVİYELİ YORUM ÇAĞRISI

Seviyesiz yorumdan şikayet edip, yasakçı bir zihniyet sergilemeyi SANLIURFA.COM asla gündeme getirmeyecektir. Beklentimiz seviyeli yorumları artırarak, seviyesizlik çizgisini alt düzeye çekmektir...

İş bu nedenle her konuda uzman okurlarımızı, bilmeyenleri bilgilendirme amaçlı, ufuk açıcı yorumlar yapmaya çağırıyoruz.

Yaptığımız her türlü hatada bizi uyaran, kendisince doğru bildiği hususlarda bize fikir öneren tüm okurlarımıza teşekkür ediyor, hassasiyet ve duyarlılıklarının devamını diliyoruz....

TARAFSIZLIĞIMIZ ÜZERİNE...

SANLIURFA.COM yayına başladığı günden bu yana bir kez dahi olsu \"tarafsızlık\" gibi bir iddiada bulunmadı. Tarafsızlık, SANLIURFA.COM\'nin yayın ilkesi değildir. SANLIURFA.COM, milli ve manevi değerler, evrensel ahlak ilkeleri ve güzelliklerden yana hep taraf olmuştur ve olmaya devam edecektir.

SANLIURFA.COM doğru, mümkün olabildiğince yalın, adaletli ve geniş açılımlı haber verme ilkesini savunmaktadır.  İş bu nedenle her siyasi ve inançsal düşüncenin bütün renklerine ait haberler mümkün olabildiğince verilmeye çalışılmaktadır.

SANLIURFA.COM yayına başladığı yerde durmakta ve bir ortak payda olduğunu her geçen gün daha çok insana ispat etmektedir.

NOT: Eleştiri ve hakaret içeren ifadeler bazen birbirine karıştırılmaktadır.

Aynı kelime, eğer şahsın/kurumun kendisi için kullanılırsa hakaret, şahsın/kurumun eylemi için kullanılırsa eleştiri olmaktadır.

Örnek:

\'Saygısız adam\' tanımlaması, şahsın kendisine yöneltildiği için \'hakaret\'tir ve onaylanmamaktadır.

\'Adamın saygısızlığı\' tanımlaması şahsın eylemine yöneltildiği için \'eleştiri\' olmaktadır ve onaylanmaktadır.ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI