Sadece Urfa ve İtalya'da var
Bugun...
Sadece Urfa ve İtalya'da var
Şanlıurfa'nın zengin kültürel miraslarının dünya üzerinden eşi benzerinin olmadığı herkes tarafından bilinse de turizm yönünden gerçekleştirilemeyen tanıtım Urfa'nın değerlerinin tanınırlığını azaltıyor. Ülke genelinde yapısı itibari ile ilgi çeken Harran Evleri halen turizm pastasından istenilen ölçüde pay sahibi değil.

facebook-paylas
Tarih: 03-08-2016 12:43
Sadece Urfa ve İtalya'da var

Adriyatik Denizi kenarında bir liman kenti olan İtalya'nın Bari şehrine 50 km uzaklıktaki tarihi Alberobello kasabasında Harran'daki gibi 1200 koni şeklinde eve ev sahipliği yapıyor. Bu ilginç tasarım İtalya'da turizm açısından ön sıralarda yer alırken halen Harran Evlerinin bu pastadan istenilen ölçüde pay almaması tanıtım eksikliğinden kaynaklandığını düşündürüyor.

Harran kümbet evlerinin taştan birer kopyası olan "Trulli" evleri UNESCO Dünya Mirası arasında bulunuyor. Alberobello kasabasında bulunan bin 200 koni şeklinde evlerden bazıları hane bazıları ile turistik eşya satan yerler olarak kullanılıyor. Bu evlerin yapısal olarak Harran Evlerine benzerliği ön safta olsa da bakımsal olarak İtalya'daki kümbet evler Harran'daki kümbet evlerden daha sağlam olarak ayakta kalmış. 
Bu haber 42343 defa okunmuştur.

Reklam

YORUM YAZYORUMLAR
3 Yorum

PatetesYemeği
04-08-2016 10:14:11
Bizim kilerin bir farkı var. Dünyanın ilk yerleşim yeri, Dünyanın ilk üniversitesi ve Harran şehrinin bulunması Birde Urfalılar patatesten harran Kubesi yemeğini de yapıyorlar. Diğer Ülkelerde bu kadar bir arada var mı?
emir
04-08-2016 06:09:11
Haber içeriği temenni olarak doğru olsa da bilgiler yanlış. Çünkü aynı yapılar Azerbaycan ve Suriye'de de var. Hatta Harran evleri bunlara göre daha yeni.
Hasan
03-08-2016 13:04:00
Iranda ve suriyede de var. Hatta suriyedeki çok çok iyiydi. Savaştan sonra ne durumdadır bilemiyoruz

FACEBOOK YORUM
Yorum

ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI