Sadece Urfa ve İtalya’da var

Sadece Urfa ve İtalya'da var

Şanlıurfa'nın zengin kültürel miraslarının dünya üzerinden eşi benzerinin olmadığı herkes tarafından bilinse de turizm yönünden gerçekleştirilemeyen tanıtım Urfa'nın değerlerinin tanınırlığını azaltıyor. Ülke genelinde yapısı itibari ile ilgi çeken Harran Evleri halen turizm pastasından istenilen ölçüde pay sahibi değil.

03 Ağustos 2016 - 12:43

Adriyatik Denizi kenarında bir liman kenti olan İtalya'nın Bari şehrine 50 km uzaklıktaki tarihi Alberobello kasabasında Harran'daki gibi 1200 koni şeklinde eve ev sahipliği yapıyor. Bu ilginç tasarım İtalya'da turizm açısından ön sıralarda yer alırken halen Harran Evlerinin bu pastadan istenilen ölçüde pay almaması tanıtım eksikliğinden kaynaklandığını düşündürüyor.

Harran kümbet evlerinin taştan birer kopyası olan "Trulli" evleri UNESCO Dünya Mirası arasında bulunuyor. Alberobello kasabasında bulunan bin 200 koni şeklinde evlerden bazıları hane bazıları ile turistik eşya satan yerler olarak kullanılıyor. Bu evlerin yapısal olarak Harran Evlerine benzerliği ön safta olsa da bakımsal olarak İtalya'daki kümbet evler Harran'daki kümbet evlerden daha sağlam olarak ayakta kalmış. 

Bu haber 44116 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • PatetesYemeği
  1 yıl önce
  Bizim kilerin bir farkı var. Dünyanın ilk yerleşim yeri, Dünyanın ilk üniversitesi ve Harran şehrinin bulunması Birde Urfalılar patatesten harran Kubesi yemeğini de yapıyorlar. Diğer Ülkelerde bu kadar bir arada var mı?
 • emir
  1 yıl önce
  Haber içeriği temenni olarak doğru olsa da bilgiler yanlış. Çünkü aynı yapılar Azerbaycan ve Suriye'de de var. Hatta Harran evleri bunlara göre daha yeni.
 • Hasan
  1 yıl önce
  Iranda ve suriyede de var. Hatta suriyedeki çok çok iyiydi. Savaştan sonra ne durumdadır bilemiyoruz
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Faruk Çelik'in durumu iyi
Faruk Çelik'in durumu iyi
Erdoğan Güneydoğu Kanaat Önderleriyle Buluştu
Erdoğan Güneydoğu Kanaat Önderleriyle Buluştu