ŞANLI ŞEHİTLERİMİZE VE ŞAİR NÂBİ’YE VEFA GECESİ

ŞANLI ŞEHİTLERİMİZE VE ŞAİR NÂBİ’YE VEFA GECESİ

12 Nisan 2016 Salı akşamı İstanbul Yenibosna’da bulunan Dr. Enver Ören Kültür Merkezi, Şanlıurfa il ve ilçe dernekleri tarafından düzenlenen “Şanlıurfa’nın Düşman İşgali’nden Kurtuluşu ve Şair Nâbi’yi Anma Gecesi” ne ev sahipliği yaptı.

15 Nisan 2016 - 14:36 - Güncelleme: 15 Nisan 2016 - 14:45

Pınar ÜNLÜ’nün Haberi

Şanlıurfa il ve ilçe derneklerinin, Şair Nabi’nin iki torunu; Zafer Mesçioğlu ve Mahmut Şevket Haberveren’in, Şanlıurfa Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve iş adamı Ahmet Tatlıses’in ve İstanbul’da yaşayan Urfalıların yoğun katılımıyla gerçekleşen anma programı öncesinde gelen misafirlere Tatlıses Çiğköfte ve Hacı Bozan Oğulları tarafından ikramlarda bulunuldu.

 Sunuculuğunu Fazlı Kahraman’ın gerçekleştirdiği program, 2004 Dünya Kuran Okuma Yarışması 1.si Hafız Mustafa Kızılcaoğlu’nun Kuran-ı Kerim Tilaveti ile başladı. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından Şanlıurfa’nın Kurtuluşu’na ithafen hazırlanan, Şanlıurfa’nın birbirinden değerli seslerinin, müzisyenlerinin yer aldığı ve “Urfa Kurtuluş Türküsü”nü icra ettikleri videonun gösteriminin ardından Şanlıurfa Dayanışma Derneği Başkanı Eyüp Sabri Göncü, yaptığı konuşmada çok önemli mesajlar verdi:  Urfamızı izledik, hepimiz duygulandık. İstiklal Madalyası’nı aldık. Peki neden aldık? Bizler hep sonuca bakıyoruz. Bir de sebeplere bakalım. Neden Kurtuluş Savaşı gibi bir olay meydana geldi? Atalarımız, ecdadımız dimdik ayaktaydı. Bütün dünyaya kafa tutuyordu. Bütün dünya bir araya geliyordu, atalarımızı alt edemiyordu. Ne zamanki içimize girdi, nifak başladı, ne zamanki biz içten çatlamaya başladık; işte o zaman bu memleket işgal edilmeye başlandı ve biz kurtuluş mücadelesini vermek zorunda kaldık. Bugün ülkemiz çok sıkıntılı günler yaşamakta. Değerli dostlar, gelin bir olmak için bu tip sıkıntılar yaşamayı beklemeyelim. Tekrar bütün dünya karşımızdayken kendi içimize nifak sokmayalım. Biz bir olduğumuz takdirde, bütün dünya karşımızda da olsa Allah’ın izniyle hiçbir sıkıntı yaşamayız. Bizim birbirimizi anlamaya, iletişim kurmaya çok ihtiyacımız var. 11 Nisan Urfa’nın Kurtuluşu, 12 Nisan Şair Nâbi’nin Ölüm Yıldönümü ve Peygamber Efendimiz(SAV)in Kutlu Doğum Haftası. Bizim, ülkemizin içinden geçtiği bu süreçte, birbirimizle aynı dili konuşmaya çok ihtiyacımız var. Ben bu tip gecelerin buna vesile olmasını istiyorum. Bizler sivil toplum kuruluşu olarak bunun adımlarını atmaya çalışıyoruz. Bu akşamki organizasyon Urfa ili ve ilçe dernekleri ile beraber organize ediliyor. Ben bütün ilçe derneklerini: Zeytinburnu, Esenyurt, Siverek, Suruç, Viranşehir, Bilecik, Hilvan, Ceylanpınar ve sıra odalarını; Şanlıurfa Dayanışma Derneği yönetim kurulundaki arkadaşlarımı böyle bir organizasyonda bir araya gelerek örnek oldukları için tebrik ediyorum ve saygıyla selamlıyorum.

İş adamı ve aynı zamanda Şanlıurfa Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu üyesi, Şanlıurfa söz konusu olunca maddi ve manevi desteğini hiçbir şekilde esirgemeyen Ahmet Tatlıses de şunları dile getirdi:

Öncelikle siz değerli hemşehrilerimi sevgi ve saygıyla selamlıyorum... Ülkemizin geçtiği bu zor süreçte Şanlıurfa Dayanışma Derneği olarak burada birlik ve beraberliğimizi sergilemekten onur ve gurur duyuyorum. Tüm dünyanın bildiği gibi Şanlıurfa'mız; başta Peygamber'ler şehri olduğu gibi aynı zamanda edebiyatın, müziğin, sanatın efsane isimlerini yetiştiren şanlı topraklardır. Buradan yola çıkarak Divan Edebiyatımızın en büyük şairlerinden, Urfa'mızın ünlü âlimi Şair Nabi'yi ölüm yıldönümünde rahmetle ve saygıyla anıyorum. Bilindiği gibi dün Şanlıurfa'mızın kurtuluşunun 96. Yıl dönümüydü. Kurtuluş savaşında destansı bir mücadele vererek, bu mücadeleyi Türk Tarihine altın harflerle yazdıran tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum. Dün Sayın Başbakan'ımızın, bakanlarımızın ve milletvekillerimizin katılımıyla Şanlıurfa'mız İstiklal madalyasına kavuştu, çok gururlu ve onurluyum. İstiklal madalyasına sahip olduğumuz bu süreçte Önce Sayın Cumhurbaşkanı'mıza, devlet büyüklerimize, Şanlıurfa Belediye Başkanı’mıza ve yetkililerine huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum. Biz Şanlıurfa Dayanışma Derneği olarak öncelikle memleketimizin değerlerini korumakla yükümlüyüz. Aynı zamanda yine dernek olarak birçok öğrencinin eğitimine destek için burs veriyoruz ve ihtiyaç sahibi hemşerilerimizin sıkıntılarını gidermeye yardımcı oluyoruz. Karşılıklı sevgi, saygı ve güven içinde yürüdüğümüz bu yolda başkanımıza ve siz değerli dernek üyelerimize desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyor ve saygılarımı sunuyorum. Her şey Urfa için.

Şair Nabi’nin torunlarından Mahmut Şevket Haberveren de konuşmasını yapmak üzere sahneye çıktı ve Kurtuluş Savaşı’nda yedi buçuk sene askerlik yapmış, savaşmış bir gazi olan babasından ötürü Urfa’ya verilen İstiklal Madalyası’nın kendisi için ikinci bir sevinç olduğunu dile getirdi.

Bahçelievler Belediyesi Türk Sanat Müziği Koro Şefi ve müzik öğretmeni Şeref Uslusoy birbirinden güzel Türk Sanat Müziği eserlerini udu eşliğinde icra etti. Sözü ve bestesi Yesari Asım Arsoy’a ait olan “Ömrüm Seni Sevmekle Nihayet Bulacaktır” adlı eseri seslendirmeden önce şunları dile getirdi: Yesari Asım Arsoy’un, bu eseri âşık olduğu kız için yazdığını düşünürdüm ama gerçeği yani Peygamber Efendimiz’e yazmış olduğunu öğrenince utandım.

Şair Nabi’nin torunlarından Zafer Mesçioğlu da Şeref Uslusoy’un udu eşliğinde Şair Nâbi’ye ait olan Bağ-ı dehrin hem hazanın hem baharın görmüşüz” adlı kasideyi seslendirerek dinleyicilerin büyük beğenisini topladı.

Programın son perdesi ise sevilen, büyük bir hayran ve dinleyici kitlesine sahip olan Grup Dergâh’a aitti. Dergâh, seslendirdikleri ilahilerle büyük bir duygu yoğunluğuna sebep oldu ve tüm dinleyicileri mest etti. Aziz şehitlerimiz için yapılan dualarla program sona erdi.

 

Bu haber 78505 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Faruk Çelik'in durumu iyi
Faruk Çelik'in durumu iyi
Erdoğan Güneydoğu Kanaat Önderleriyle Buluştu
Erdoğan Güneydoğu Kanaat Önderleriyle Buluştu