Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzecilik Genel Müdürü Yalçın Kurt, “Şanlıurfa Müzemiz. Görmeyen varsa mutlaka görsün." dedi.

11 Mayıs 2017 - 05:34

Urfa’da Balıklıgöl yakınında 200 dönümlük alana inşa edilen Haleplibahçe Müze Kompleksi kapılarını ziyaretçilere açtı. Paleolitik Çağ’dan İslamiyet dönemine kadar yaklaşık 10.000 eserin sergilendiği müze, 34.000 metrekare kapalı alanıyla Türkiye’nin en büyük müzesi olma özelliğini taşıyor.

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi, Arkeopark ve Edessa Mozaik Müzesi’nden oluşan kompleks aynı zamanda birçok canlandırma da barındırıyor. Sadece Neolitik Dönem’e ait 500 eserin teşhirde olduğu müzenin tamamı gezildiğinde 4,5 kilometre mesafe katedilmiş oluyor.

Arkeopark, mozaik ve arkeoloji müzesinde barındırdığı insan boyutlarındaki en eski heykel, Göbeklitepe buluntuları ve diğer 10.000 eseriyle oldukça zengin olan kompleksi herkesin en kısa zamanda görmesini temenni ediyoruz. Özellikle buradaki bazı eserlerin dünyada eşi benzeri olmadığı düşünülürse kaçırılmaması gereken bir fırsat.

Bu haber 6234 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Faruk Çelik'in durumu iyi
Faruk Çelik'in durumu iyi
Erdoğan Güneydoğu Kanaat Önderleriyle Buluştu
Erdoğan Güneydoğu Kanaat Önderleriyle Buluştu