Şanlıurfa’dan 367 öğretmen başka illere atandı

Şanlıurfa’dan 367 öğretmen başka illere atandı

Şanlıurfa’da, Eğitim-Sen’e bağlı olarak daha önceden açığa alınan ardından tekrar göreve iade edilen 462 öğretmen ’den 367’si bayram öncesinde başka illere ataması yapıldı. Okulların açılmasına kısa bir süre kalan öğretmenlerin atamalara tepki gösteren Eğitim-Sen Şube Başkanı İsmail Tutal, “Bu atamalar yüzünden aileler parçalandı. Eşlerin birisi Şanlıurfa’da kalıyor diğeri Afyon’a tayini çıkıyor. Bu hukuksuzluktur’ dedi.

31 Ağustos 2017 - 21:05

 Şanlıurfa’da, Eğitim-Sen’e bağlı olarak  daha önceden açığa alınan ardından tekrar göreve iade edilen 462 öğretmen ’den 367’si bayram öncesinde başka illere ataması yapıldı. Okulların açılmasına kısa bir süre kalan öğretmenlerin atamalara tepki gösteren Eğitim-Sen Şube Başkanı İsmail Tutal, “Bu atamalar yüzünden aileler parçalandı. Eşlerin birisi Şanlıurfa’da kalıyor diğeri Afyon’a tayini çıkıyor. Bu hukuksuzluktur’ dedi.
KHK kapsamında daha önce açığa alınan 462 öğretmen 3 ay sonra tekrar görevlerine iade edildi. Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde çeşitli okullarda görev yapan 462 öğretmenden 95’i emekliye sevk edildi veya ilişkisi kesildi. Geriye kalan 367 öğretmen ise Şanlıurfa’dan başka illere ataması yapıldı.
Konuyla ilgili Eğitim-Sen Genel Merkezi de yapılan açıklamaya göre  sendika çalışmalarının engellenmek istendiği belirtilerek, şöyle denildi:
"Edindiğimiz bilgilere göre Şanlıurfa’da 367, Diyarbakır’da 264, Gaziantep’te ise 51 üyemiz, bayram öncesi ve okulların açılmasına sayılı günler kala il dışına sürgün edilmiştir. Üstelik benzer sürgün kararlarının hukuksuzluğu defalarca AİHM, yüksek yargı ve mahkemeler tarafından tespit edilmiş ve kimi zaman da üyelerimize tazminat ödenmesine hükmeden kararlar verilmiştir. Buna rağmen Bakanlık, eğitim sisteminin içine gireceği krizi, öğrencilerin nitelikli eğitim hakkını ve öğretmenlerin emeğini değil, kindar biçimde siyasi hesaplar gözeten bir tavır içine girmiştir. Belirtmek isteriz ki devlet kurumları kararlarını alırken ve uygularken hukuk ilkelerine bağlı kalmak zorundadır. Ancak Türkiye’de yaşananlar, idarenin kararları ile hukukun nasıl katledildiğini göstermektedir. Artık en temel sendikal hak ve özgürlüklerin kullanılması bile ‘suç’ kapsamına alınmakta ve bunun üzerinden siyasi talimatlarla cezalar verilmesi sağlanmaktadır."
Eğitim-Sen Şube Başkanı İsmail Tutal ise üyelerinin başka illere atanmasına tepki göstererek, kendilerini baskı altına almaya çalışan, her türlü hukuk dışı kararın alınmasında ve uygulamasında rol alanların işledikleri suçlar nedeniyle bir gün mutlaka hukuk önünde hesap vereceklerini söyledi. Hiçbir üyelerinin, bu baskı ve hukuksuzluk karşısında yalnız kalmayacağını vurgulayan Tutal, çocuklarının ve öğrencilerinin eğitim hakkı için tüm güçleriyle örgütsel ve hukuk mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi.

Bu haber 5313 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Faruk Çelik'in durumu iyi
Faruk Çelik'in durumu iyi
Erdoğan Güneydoğu Kanaat Önderleriyle Buluştu
Erdoğan Güneydoğu Kanaat Önderleriyle Buluştu