Suriyeli Çocuklar Da Urfalıların Pazar Arabası Oldu
Bugun...
Suriyeli Çocuklar Da Urfalıların Pazar Arabası Oldu
Şanlıurfa’da hemen hemen her sektöre el atan Suriyeliler semt pazarlarına da girdi. Şanlıurfa’daki semt pazarlarında alış veriş yapanların sebze ve meyvelerini taşıyan Urfalı çocuklar, Suriyeli çocukların semt pazarında çalışmasından babaları, amcaları, abileri kadar rahatsız değil.

facebook-paylas
Tarih: 25-02-2016 11:10
Suriyeli Çocuklar Da Urfalıların Pazar Arabası Oldu

Urfa’da yetişkinler Suriyelilerin piyasada çalışmasından rahatsızlıklarını her platforma dile getirirken 15 yaşındaki Urfalı İsa Taşkın’ın  “Suriyelileri de kardeşimiz gibi görüyoruz” diyor.

Şanlıurfa’da semt pazarlarında gittiğinizde mutlaka görürsünüz çocukları. Elinde bir el arabası ile sizi pazarın girişinde karşılarlar. ‘Abla Taşıyalım mı?, Abi taşıyalım mı?’ diye seslenirler. Semt pazarlarındaki çocukların kimi Suriyeli, kimi Urfalı. Hepsi semt pazarında ekmek parası peşinde koşuyorlar.

URFALI ÇOCUKLAR HEM OKUYOR HEM ÇALIŞIYORLAR

Urfalı çocukların çoğu hem okuyor hem de hafta içinde nerede bir semt pazarı kuruluyorsa o adresin yolunu tutuyor. Sabah okulu olan öğleden sonra semt pazarlarında el arabasıyla müşterilerin sebze meyvesini taşıyor, okulunda öğlenci olan çocuklar ise sabahtan okul saatine kadar semt pazarlarında oluyor. Bu şekilde hem okul harçlıklarını çıkaran hem de aile bütçesine katkıda bulunan Urfalı çocuklarla aynı semt pazarlarında son 2-3 yıldır Suriye’deki iç savaştan kaçıp Urfa’ya sığınan ailelerin çocukları da çalışıyor. Pazarda alışveriş yapanlara Pazar Arabası görevi yapan çocuklar yakın mesafeye 3 liraya uzak mesafeye ise 4 lira ücretle malzeme taşıyor.

“MÜŞTERİNİN MERHAMETİNE GÖRE TAŞIMA ÜCRETİ DEĞİŞİYOR”

O çocuklardan biri de 15 yaşındaki Urfalı İsa Taşkın. İsa semt pazarlarında Suriyeli çocuklar kardeş gibi çalıştıklarını belirterek” Ben Urfalıyım. Hem okuyorum hem çalışıyorum. Pazarda zaman zaman çok bağırdığımız zaman pazarcılar bize kızıyor. Ekmek parası peşinde koşuyoruz. İnsanların merhametine göre fiyat değişiyor. Pazarda hem Urfalı olarak bizler hem de Suriyeli çocuklar çalışıyor. Suriyelileri de kardeşimiz gibi görüyoruz. Birlikte çalışıp harçlığımızı çıkartıyoruz” dedi.

HALEPLİ ÇOCUK: “BAZEN 10 LİRA VEREN DE OLUYOR”

Suriye’nin Halep kentinden gelen Ali Genç  (15)ise, “Bir yıldır bu mesleği yapıyorum. 2 kız 4 erkek olmak üzere 6 kardeşiz. Ben ailenin 2. çocuğum. Okumuyorum.  Suriye’den savaştan geldik burada pazaryerinde arabacılık yapıyorum. Taşıma ücreti 3 ile 5 lira arasında değişiyor. Bazen 10 lira bile veren oluyor” dedi.

HASEKİLİ ÇOCUK SEMT PAZARINDA TÜRKÇEYİ ÖĞRENMİŞ

Suriye’nin Haseke kentinde yaşadıklarını ve savaş ile birlikte Şanlıurfa’ya yerleştirdiklerini 10 çocuklu bir ailenin en küçüğü olduğunu söyleyen İzzettin Taşkın(12), “ 1 yıldır bu işi yapıyorum. Okumuyorum. 1 yıl önce Suriye’den Urfa’ya geldik. Bu sürede Türkçe konuşmayı öğrendim. Pazara alışveriş yapmaya gelenlerin pazarlıklarını taşıyorum. Bazen 3, bazen 5 liraya taşıyorum” dedi.

Hattat Behçet Arabi İmam Hatip Ortaokulu’nda öğrenci olan Yusuf Buzak(11) 1.5 aydır bu işi yaptığını ve bu işi yaparak hayatın zorluğunu öğrendiğini belirterek, “Müşterinin verdiği fiyata göre pazarlık yapıyorum. Benim istediğim fiyatı verirlerse tamam diyorum. Yakın mesafedeki yerleri 3 lira uzak mesafedeki yerleri 4 liraya götürüyorum. Çok ısrar ederlerse müşterinin dediği fiyata götürüyorum” dedi.

PAZARDA ALIŞVERİŞ YAPANLAR ÇOCUKLARDAN MEMNUN

20 yıldır pazarcılık yapan Abdurrahman Tenekeci Çocuklar zaman zaman müşterinin yanına gelip ‘Araba lazım mı?’ diye rahatsız ediyorlar. Bundan bizde rahatsız oluyoruz. Bazen de müşteriye iyilikleri oluyor tabi. Yani müşteriyi rahatsız edeni de var memnun edeni de var. Suriyeli çocuklar ile Türk çocukları arasında pazaryerinde hiçbir zaman kavga olmaz. Biz zaten ona müsaade etmeyiz” dedi.

Her hafta pazaryerine geldiğinde bir taşıyıcı tuttuğunu belirten Emine Arpacık, “Çocukların amaçları para kazanmak. Bizlerde onlara destek oluyoruz. Benim evim yakın olduğu için 3 liraya taşıtıyorum. Çocuklardan çok memnunuz” dedi.

76 yaşındaki Yaşar Ağan ise, çocuklara destek olmak amacıyla araba tuttuğunu ve 5 lira verdiğini söyledi.HABER VİDEOSU

Bu haber 80108 defa okunmuştur.

Reklam

YORUM YAZYORUMLAR
3 Yorum

fukara
25-02-2016 10:21:20
Değerli arkadaşlar kimse yanlış anlamasın ama, bunu Suriyeliler gelmeden önce, bizim urfalı çocuklarda yapıyor ve yapıyorlardı.Hemde çok cüzi fiyata. Eve gidene kadar her bir çocuğun ayrı ayrı hayat hikayelerini dinliyordun, bazen tebessüm ediyordun bazen üzülüyordun. Kimi daha okul üniformasını bile çıkarmaya fırsat bulamadan el arabası ile yollara düşür idi. Halende var bu çocuklarımız. Sayın site yöneticileri, yönetimi..Suriyeli Çocuklar Urfalıların Pazar Arabası Oldu şeklindeki haber başlığı biraz keyfe keder bir başlık olmuş, Urfalı kendi çocuğunu çalıştırınca pazar arabası olmamış da Suriyeli olmuş değil mi ?? Sanki Urfalı vatandaşlar Suriyeli çocuklara ızdırap çektiriyor gibi. hayır efendim. çocuk çocuktur ayırımı olmaz. Şanlı Urfalı da vicdanlıdır merhametlidir.. hep ücretini fazla verir hemde ağır oldu diye bir iki poşeti kendisi de taşır .. hürmetle .
Kınacı
25-02-2016 09:53:00
Yaw urfalının tirşikciliği yüzünden bu hale geldi köylü indi şehre aldı akrabalarını suriyeleri zaten alışmışlar yabancınınkini yemağa yiyin la yiyin bi antep kadar olamisiz siz ancah birbiriyize hesütlenin başka işe yaramazsız suriyelileri göklere çıkardiyiz unutmayinki bu dogan her suriyeli eniği urfalı oldu kıbraklar
urfalı
25-02-2016 09:24:45
x5 e x6 ya binen Suriyelileri ne yapacaksınız ?? zenginden al fakir Suriyeliye ver. hepsini kampa alıcakasınız urfa urfalıa yetmıyorken kamp en ıyı yer onlara .

FACEBOOK YORUM
Yorum

ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI