Suriyeli Çocukların Tek Oyuncakları Silahlar
Bugun...
Suriyeli Çocukların Tek Oyuncakları Silahlar
Şanlıurfa’da yaşayan yaklaşık 700 bin Suriyeli ailelerin çocukları Ramazan Bayramı harçlıklarını silah alarak harcarken, Urfalı çocuklar ise aileleri ile birlikte çocuk eğlence mekanlarında gönüllerince eğlendi.

facebook-paylas
Tarih: 08-07-2016 09:49
Suriyeli Çocukların Tek Oyuncakları Silahlar

Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye yerleşen Suriyeli çocuklar, henüz ülkelerindeki savaş psikolojisinden kurtulamamış olmalı ki Şanlıurfa sokaklarında ellerinde oyuncak silahla savaşçılık oyunu oynuyorlar. Urfalı çocuklar ise tam tersine vakitlerini eğlence mekanlarında çarpışan otolara, atlı karıncalara binerek geçiriyorlar.
Suriyeli çocuklar bu durumu ülkelerinde büyüklerinden gördükleri için bu oyunu oynadıklarını anlatırken, aileleri ile birlikte Urfa’daki çocuk eğlence mekanlarında eğlenen Urfalı çocuklar ise eğlence mekanlarında mutlu olduklarını ifade etti.


Urfa’da Suriyeli çocukların hemen hemen hepsinin ellerinde oyuncak silahı görmek mümkün. Çocuklar bu silahların içerisine koydukları plastik boncuk mermilerle birbirlerine ateş ederken aslında savaşın etkisinden halen kurtulamadıkları anlaşılıyor.


Şanlıurfa’da Topçu Meydanı’nda silahla oynayan 11 yaşındaki Muhammed İbrahim, silahları sevdiklerini belirterek, “Suriye’de büyüklerin ellerinde silahlar gördük. Babalarımızda vardı. Silahla ateş ediyoruz. Tehlikeli değil. Büyüyünce gerçek silah kullanmayacağız” dedi.
Suriyeli Malik El Abit, “Çocuklar silahla seviniyorlar. Suriye’den alışmışlar. Suriye’deki olayların sonucu olarak ortaya çıktı” dedi.


Suriye’de yaşanan savaşın çocuklar üzerinde çok büyük etkisi olduğunu anlatan Suriyeli İbrahim Ahmed, “Çocukların silahla oynamasında tabii ki de Suriye’deki olaylar etkili olmuştur. Çocuklar büyüklerin ellerinde silahlar, füzeler, uçak savarlar, bombalar, mermiler gördüler. Bunun neticesinde silahla oynuyorlar” ifadelerini kullandı.
Çocukları eğlendirmek için çevredeki parklara, eğlence yerlerine götürdüklerini belirten Urfalı Aziz Ceylan, “Çocuklarıma elimizden geldiği sürece oyuncak dahi olsa silah almamaya çalışıyorum fakat çok ısrar ederlerse çocuk sonuçta bazen almak zorunda kalıyorum. Eğlence yerine geldiğinde çocuklar eğleniyorlar. Genellikle çarpışan arabaya binmeyi seviyorlar” dedi.


Çocuklarını eşiyle birlikte eğlence yerine getirdiğini ifade eden Esra Çiftçi, “Urfa’da daha önce böyle yerler yoktu. Geçen sene itibariyle burayı keşfettik. Daha önce lunaparklar vardı ve çocuklarımızı oraya götürüyorduk şu an maalesef yok buralar var. Eğlendiriyoruz, geziyoruz” dedi.

Haber: Ahmet KOLSUZ - Çetin KARABIYIKHABER VİDEOSU

Bu haber 53454 defa okunmuştur.

Reklam

YORUM YAZYORUMLAR
5 Yorum

fakıbabab
19-07-2017 16:53:54
topçu meydanı değil suriye meydanı
osman
08-07-2016 22:22:02
He mk He Suriyeliler tek Var Gelin SÜleymaniyeye En AZ 100 COCUK ELİCE Silah Tabanca Akrep Var mk
HALİL K.
08-07-2016 18:34:43
SANKİ BİR TEK SURİYELİ ÇOCUKLARIN ELİNDE VAR BİZ ÇOCUK YETİŞTİRMEYİ BİLMİYORUZ.
Urfalı
08-07-2016 15:59:00
Suriyelilerde çocuklarıda yerre girsin! Savaş zamanı çocuk yapmasalardı uçkuruna sahip çıkamayan hayvanlar! Nasıl olsa türkiye doyurur itlerini
ahmet kaya
08-07-2016 11:40:22
ACELE ETMEYİN VATANDAŞLIK VERİLSİN HERŞEYLERİ OLACAK URFALI DIŞARI ÇIKAMAYACAK RAHAT RAHAT GEZEMEYECEK

FACEBOOK YORUM
Yorum

ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI