Suriyelilere Vatandaşlık Anketi…

Suriyelilere Vatandaşlık Anketi…

Bağımsız araştırma kuruluşu Metropoll’ün Mart 2016’da yaptığı araştırma Türkiye halkının ezici çoğunluğunun Suriyeli sığınmacılara vatandaşlık verilmesine karşı olduğunu ortaya koydu.

07 Temmuz 2016 - 10:39

Araştırmaya katılanların yüzde 83'ü vatandaşlık verilmesine karşı çıkarken, taraftar olanların oranı yüzde 10'da kaldı. AK Partili  olup Suriyelilere vatandaşlık hakkı verilmesine karşı çıkanların oranı ise yüzde 78 oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Suriyeli sığınmacılara vatandaşlık verileceği’ yönündeki açıklamasının ardından kamuoyundan tepkiler gelmeye devam ediyor. Metropoll araştırma şirketi yaptığı anketle Türkiye halkının ezici çoğunluğunun vatandaşlık verilmesine karşı olduğunu gösterdi.

Metropoll’ün Mart 2016 araştırmasına göre halkın yüzde 83’ü Suriyeli sığınmacılara Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilmesine karşı. Araştırmaya katılanların sadece yüzde 10’u bu uygulamaya taraftar oldu.

AKP'LİLERİN YÜZDE 78'İ, MHP'LİLERİN YÜZDE 94'Ü KARŞI

Metropoll’ün araştırmasına göre AKP’li olduğunu belirtenlerin yüzde 78’i Suriyeli sığınmacılara vatandaşlık verilmesine karşı çıkıyor. Suriyelilere vatandaşlık hakkı verilmesine karşı en çok karşı çıkan ise CHP tabanı.

Araştırmaya katılan CHP’lilerin yüzde 97’si uygulamaya karşı olduğunu beyan etti. Yüzde 94’le MHP’liler de uygulamaya karşı çıkıyor. Araştırmada dikkat çekici bir sonuç da AKP’li olduğunu beyan edenlerin yüzde 78’inin Suriyelilere vatandaşlık verilmesine karşı çıkması. HDP’liler arasında uygulamaya karşı çıkanların oranı ise yüzde 69 olarak kayda geçti.

Bu haber 60533 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Faruk Çelik'in durumu iyi
Faruk Çelik'in durumu iyi
Erdoğan Güneydoğu Kanaat Önderleriyle Buluştu
Erdoğan Güneydoğu Kanaat Önderleriyle Buluştu