“Topraklarımızda Hümik Asit Ve Leonardit Kullanımı"

“Topraklarımızda Hümik Asit Ve Leonardit Kullanımı"

GAPTEM’de “Topraklarımızda Hümik Asit Ve Leonardit Kullanımı" adlı panel düzenlendi.

26 Aralık 2014 - 18:17

GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü , GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı Ve Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü işbirliğiyle GAPTEM Eğitim Merkezinde 26/12/2014 tarihinde "Topraklarımızda Hümik Asit Ve Leonardit Kullanımı" adlı panel düzenlendi.

GAP Tarımsal Araştırma Enstitü Müdürü İbrahim Halil Çetiner yaptığı açılış  konuşmasında; GAP TAEM  ile TKİ tarafından ortak olarak yapılmış olan pamuk mercimek ve buğday çalışmaları sonucunda hümik asit ve leonardit kullanımının verimi, kaliteyi olumlu etkilediğini belirtmiştir. 

TKİ Hümik asit Müdürü Ayhan Sezgin yaptığı konuşmada; Birçok kuruluşla ortak yürüttüğümüz projelerde hümik asit ve leonardit kullanımının bitkiler üzerinde hem direk hem doğrudan olumlu etkiler bıraktığı sonuçlarının bulunduğunu ve bu tür çalışmalara yoğun olarak devam edildiğini bildirmiştir. 

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil; GAP BKİ Başkanlığının eğitim yayım alanında yaptığı çalışmalarda leonardit ve hümik asit’in ön planlarda olduğunu ve bu tarz çalışmaların devam edeceğini ve desteklediklerini bildirdi.

Açılış konuşmalarının ardından başlayan panelde Konya Selçuk Ün. Ziraat Fakültesi Toprak ve Bitki Besleme ABD Öğretim üyesi  Prof. Dr. Sait Gezgin " Bitkisel Üretimde Hümik Asitin Önemi ve  Kullanımı", Harran Ün. Ziraat Fakültesi Toprak ve Bitki Besleme ABD Öğretim üyesi  Prof. Dr. Cengiz Kaya "Leonardit ve Hümik Asit'in Mısır Bitkisinde Kullanımı",  GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü teknik elemanları Nesibe Devrim Almaca "Harran Ovası Koşullarında Hümik Asit  Ve Leonardit Uygulamasının Pamuk Verimine Etkisi",   Dr. Ayşe Gülgün Öktem- Mercimekte ve Buğdayda  Humik Asit Ve Leonardit Uygulamaları",   Sibel Söylemez- "Antepfıstığında Hümik Asit Ve Leonardit Kullanımı"  ve Konya Selçuk Ün. Ziraat Fakültesi Toprak ve Bitki Besleme ABD öğrencisi Khalfan Awadhi MTUA - "TKİ-Hümas ve Fosfor Uygulamalarının Fasulye Bitkisinin Verimine Etkisi" adlı bildirilerini sundu.
Panelde konuşmacılar Yapılan çeşitli çalışmalarda uygun mineral besin maddeleriyle birlikte humik asitlerin uygulanmasının bitkilerin verime ve kaliteye biyo kütlesi üzerine de olumlu etkilerde bulunduğu ortaya konduğunu ve  Toprak humik maddeleri, bitkilerin beslenmesinde doğrudan ve dolaylı olarak önemli bir rol oynar. Dolaylı etkiler, suyun tutulması, drenaj ve havalanma gibi toprakların fiziksel özelliklerinin iyileştirilmesi ve topraktaki besin elementlerinin yarayışlılığını değiştirerek, kökler tarafından besinlerin absorpsiyonu ile ilgili olduğunu belirtmişlerdir. Panele çok sayıda Ziraat Mühendisi, çiftçi, öğrenci katıldı.

 

Bu haber 37518 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Faruk Çelik'in durumu iyi
Faruk Çelik'in durumu iyi
Erdoğan Güneydoğu Kanaat Önderleriyle Buluştu
Erdoğan Güneydoğu Kanaat Önderleriyle Buluştu