Urfa, Büyükşehir Oldu Da Ne Oldu ?
Bugun...
Urfa, Büyükşehir Oldu Da Ne Oldu ?
30 Mart 2014 tarihinde gerçekleştirilen Yerel Seçimlerin üzerinden 2 yıl geçti. İki yıl önce tam bugün Şanlıurfa halkı sandığa gitti ve Büyükşehir Belediye Başkanını seçti. Urfa’nın büyükşehir olmasıyla vatandaşların faturaları yükseldi. Ancak hizmetler küçüldü.

facebook-paylas
Tarih: 30-03-2016 08:10
Urfa, Büyükşehir Oldu Da Ne Oldu ?

İl Özel idaresi tarih oldu. Valinin ve kaymakamların sorumluk alanları azaldığı gibi maddi anlamda elleri de zayıfladı. Özel idare gibi köyler de tarih oldu. Köy statüsünden mahalle statüsüne geçildi. Hiç şüphesiz Şanlıurfa’nın Büyükşehir statüsüne geçmesi çok sancılı oldu. Halen de sancılar, sıkıntılar devam ediyor. Kısacası Şanlıurfa Büyükşehir olduğuna bin pişman oldu. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinden bu güne kadar Büyükşehir Belediye Başkanı dikiş tutturamayınca değişti. 

SANLIURFA.COM muhabirleri sokağa indi ve vatandaşlara mikrofon uzattı. Urfa’nın Büyükşehir olmasıyla ne kazancı ve kaybı olduğunu halka sordu.

URFA MERKEZİN 4 BELEDİYE BAŞKANI OLDU

Büyükşehir statüsünü değerlendiren Mustafa Madak (76), “Şanlıurfa’nın 4 tane yeni belediye başkanı oldu. Belediyelerimiz Şanlıurfa’da yaşayan bir çok muhtaç vatandaşa ve Suriyelilere destek oluyorlar. Allah onlardan razı olsun” dedi.

ELEKTRİK VE SU FATURAMIZ ARTTI

Şanlıurfa’nın Büyükşehir olmasının kazandırmadığına aksine daha da kayıp ettirdiğini vurgulayan Ömer Gabiş (50),“Elektrik ve su faturamız arttı. Bir iş sahası mı açtılar? Bize fabrika açsınlar ben çalışayım. Ben evime ekmek götüreyim. Benim çocuklarım balici, esrarcı, hırsız olmasın. İlk önce bunları önlesinler. Benim ailem 12 kişilik. Benim çocuklarım üniversite okuyor. İş bulmakta sıkıntı çekiyorum. Şehre bir de Suriyelileri getirdiler. Bizi doyuramayan bir devlet bir de onlar gelince hepten bizleri unuttu” dedi.

UYGULAMALARDAN RAHATSIZLIK

Kazandırdığının da kaybettirdiklerinin de olduğunu ifade eden Mehmet Çınar(75), “Büyükşehrin önünde bir otobüs durağı vardı onu kaldırdılar Kapaklı Pasajı’nın önüne götürdüler. Yaşlı veya engelli kişiler o durakta iniyor tekrar geriye doğru yürümek zorunda kalıyor. Bence o durağı tekrar geri yerine getirmeliler. Bunun yanı sıra elbette büyükşehir olmasıyla şehre yatırımlar daha hızlı gelecektir” dedi.

BÜYÜKŞEHRİN URFA’YA BÜYÜK ZARARI OLDU

Büyükşehir statüsünün hiçbir şey kazandırmadığını ifade eden Ahmet Büyük(70) “Şehre bakmıyorlar. Otobüs, elektrik su pahalı oldu. Birçok yerde durak yok. Büyükşehir bize çok zarar verdi. 2 yıl önce daha iyiydi. Vergi fazla ettiler. Kendime bir gecekondu yapacağım belediye benden 10 bin lira para istiyor. 2 yıl önce bu rakam 500 TL idi. Yaşım 70 oldu halen biz Adana, Mersin’e işe gidiyoruz. Önce buna çare bulsunlar” dedi.

 HABER VİDEOSU

Bu haber 88168 defa okunmuştur.

Reklam

YORUM YAZYORUMLAR
19 Yorum

selahattin kamik
12-04-2016 20:22:43
herkez hakk ettıgını yasar.. sehrın ımara oncelıkle ıhtıyacı var ve şakşakcıları susturmaya. ama urfa halkı yapılanı erken unutur ..fakıbabada anca gıtsın boyacılar kahvesınde ısot peynır yıyıp fukara baskan goruntusu versın . kendısıde 2 donem baskanlık yaptı parke tasından baska bısey yapmadı bıde temızlık baska bısey yok.. bu memleket tırşıkcılıkten babo abe muhabetlerınden vazgecmedıkce .. ali gider veli gelir..
münir kutlu
11-04-2016 09:32:00
v şehir yenişehire hizmet bekliyoruz tozdan geçilmiyor ağaçlandırma yapılmasını istiyoruz
MEMASTİ
30-03-2016 18:47:22
KAZIKLANMAKTAN BAŞKA HİÇ BİŞEY DEĞİŞMEDİ İŞYERİNDE SU TONU 5 TL EVLERDE 2 TL NE HOŞ BÜYÜKŞEHİR OLMAK BLD GELİRİ KAT KAT VATANDAŞ NANAYYY
belediyeye ithafen.
30-03-2016 18:31:28
Benim işyeri dükkanımın su faturası kullanmadıgım halde geliyor.Artık 4 tl sabit ücret alıyorlar.evdende 3 tl alıyorlar bunu ne hakla faturamızı yansıtıyorlar yetkililer.Ben hakkımı haram ediyorum.Tüketiciden böyle bir parayı almaya hakları yok.Bu kadar dükkanı 4 tl den çarparsan nereyi buluyor ne yapmışşız memlekete...
Harahmanlı
30-03-2016 18:00:09
daha ne değişsin...Türkiyenin en iyi belediye reisi FAKIBABA yı bıraktık, 50 bin nüfuslu bir beldenin belediye reisini 2 milyonluk şehre belediye reisi yaptık...arada da celalın hevesini almasını sağladık...bir kaç tane de sanat okulundan öğretmen getirdik, belediyeciliği öğrenmeye çalıştırıyoruz....hepsi topu bu.
URFALI
30-03-2016 16:24:18
HİÇ BİRŞEY DEGİŞMEDİ MAHALEMİZ SANAYİ SİTESİ GİBİDİR VAY BÜYÜK ŞEHİR TÜRKMEYDANI MAH BÜYÜKYOL CADESİ MARANGOZ VE MOTURCULAR ŞEHRİN DIŞINA ÇIKSIN
urfalı
30-03-2016 14:34:58
tek hizmet urfa kanallarındaki belediye başkan adaylarını havaya sokan sipikerler işe girdi adamlar altlarında araba geziyorlar inş fakıbaba geri gelirrr
ALİ
30-03-2016 13:17:14
FATURALARDA VE EMLAK VERGİLERİNDE BÜYÜK GELİME OLDU .
FUAT ÇAPA
30-03-2016 12:47:18
Erdoğan Topçu Meydanın'da sizi kim büyük şehir yaptı biz yaptık biz dediğinde herkes alkışlaya alkışlaya ellerini patlattılar.Oysaki Artacak olan tüm vergi ve ödemelerin farkında değillerdi...Sonrasında dert yanmaya basladılar.Urfamın her olayda yaptığı bu sonradan akıl başa gelir.
halo
30-03-2016 12:41:43
yeşildirek koca bir pislik yuvası olarak duruyor çiftçi ve demirkol sağolsun bakıyorlar
burak
30-03-2016 12:18:06
tabiki hizmet gelmeyecekti ne bekliyorduk ki. Akşam küçük şehir sabah uyandığında büyük şehir olan bir kent. kaymakamlık makamı olmayan merkez ilçe belediyesinin binası olmayan sığıntı gibi kurumların kıyısına köşesine sıkıştırıldılar. bürokrasiden bi haber yetkililer büyük şehir kanunu ve nasıl yürütüleceğinden habersizce koltuklara seçim sabahı oturdular sudan çıkmış balık misali. yeni yeni sistemi çözüp üzerlerindeki şoku atmaya başladılar. show olsun diye büyük şehir olduk. Allah var gayet eğlenceli bir show oldu izlemeye devam.
yollar.
30-03-2016 12:12:00
Urfaya bi sehir plancisi lazim parayi hep yollara harcadik geldigimiz nokta ilk gunku yollardan daha beter oldu bahcelievler igrenc oldu , ne bi yaya gecidi icin gecis var her yerden araba cikiyor ne arabalar icin guzel bi yol var semt semt gercekten yollari herseyi mahvesiyorlar . Yav az degil bi antebe gitsinler yollara baksinlar genis yollari nasil mahvederiz diye ugrasmiyorlar yeter yav
Şanlıurfalı
30-03-2016 11:21:34
Zararından başka faydasını görmedik Allah iyi etsin Şanlıurfada olsun ilçelerde olsun Yol diye bişey kalmadı her taraf genelde köy yolu gibi oldu Özellikle Karaköprü Eyyübiye yolları çok berbat
Didar Atalay
30-03-2016 11:19:00
Şanlıurfa Büyük Şehir görünümlü büyük köy dersek daha isabetli olur.
Avukat
30-03-2016 11:19:00
Suriyeliler gitsin fakıbaba gelsin!
Harahmanlı
30-03-2016 09:36:37
ilçelere gelince, eyyubiye reisinden zaten partili olan olmayan yaka silkiyor...sırf tribüne sırf reklama...ilçeye baksan felluceden farksız...haliliye reisi taziye nikah diye diye hızını alamadı doğduya da gidiyor artık...hizmet mi? yoook onun için gelmemişki adam...en gözde yeri bahçelievlere bir bakın, bütün kaldırımlar işgal altında, dükkan oldu, ne zabıta ne disiplin, ne doğru düzgün proje...hiç bir şey yok...karaköprüdeki zaten emanetçi, kaytanların gazıyla aday oldu beçara...millet ne yaparsa bu da onlara benzemeye çalışıyor...geri kalan 10 ilçenin belediye reislerini topla, FAKIBABA nın zamanındaki bir müdür etmez....
Harahmanlı
30-03-2016 09:31:37

...yoksa yok.

DOĞRUMU DEĞİLMİ
30-03-2016 09:13:13
Şanlıurfa Büyükşehir olduktan sonra İcraat dışında ne değişmediki İcraat yok zaten Büyükşehir Belediye Başkanı 1. gitti 2. si geldi, Genel sekreter 1. gitti, 2. si geldi, Şuşki Genel sekreteri 4 kez el değiştirdi, Seçimden sonra yılların deneyimli müdürleri görevden alındı, yerlerine öğretmen kökenli müdürler geldi. Tabiki bu gitmeler, gelmeler çok tekrarlandı. Büyükşehir Belediye Başkanımız icraatın dışında Hafta 2-3 kez TV ekranlarında boy gösteriyor fakat seçim zamanı veriklen sözlerin kalan 3 yıl içersinde nasıl yapılacağının seçmene nasıl izah edecek allah bilir. Atatürk bulvarı özel araçlara tek yön tahsis edildi güya şehir içi trafiği rahatlayacak diye. Gel görki Trafiğe kapatılan yolda her hafta kaza oluyor. Prestij caddesi yaptılar Uçar savar kavşağından Emniyet cadesine kadar çift yolu olan cadde 2 kez değiştirildi. hani Büyükşehire yakışır yollarımız ,caddelermiz olacaktı yeni yolla açılacaktı bunları bekliyoruz Büyükşehir Belediyesinden televizyonlara çıkmakla olmuyor .
ağa
30-03-2016 08:47:13
söyleye söyleye dilimiz damağımız kurudu büyükşehir olmayalım diye canı gönülden olalım diye destekleyenlere yuh diyelim belki utanırlar

FACEBOOK YORUM
Yorum

ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI