Urfa’da İtikaf Geleneği Devam Ediyor
Bugun...
Urfa’da İtikaf Geleneği Devam Ediyor
Şanlıurfa’da Ramazan ayının son 10 gününe girildiğinde peygamber efendimizin uyguladığı, ailesi ve ashabına tavsiye ettiği itikaf ibadeti devam ediyor.

facebook-paylas
Tarih: 27-06-2016 10:08
Urfa’da İtikaf Geleneği Devam Ediyor

Şanlıurfa’ya Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen vatandaşlar yanlarında yiyecek, içecekleriyle gelip İtikaf ibadetine katılıyorlar. Şanlıurfa Balıklıgöl Platosu’nda bulunan Dergah Camii de itikaf ibadeti için seçilen yerlerden biri. Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen dünya işlerinden uzaklaşıp camii veya mescitte yüce yaratana yönelerek yapılan ibadet devam ediyor. Bu yıl itikafa 40’ı aşkın vatandaş katıldı.

İtikafın Allah için bir camiye çekilip ibadet etmek olduğunun altını çizen Mehmet Doğan, “İtikaf ramazanın son 10 günü bir camiye çekilip Allah için zikir etmek ondan sonra bu ley leyi kadirin sevabını almak için itikafa giriyoruz. Burada yatıp kalkıyoruz. Yemekler için aramızda para toplayıp yemek yapıyoruz. Bu yıl 47 kişi itikafa katıldık. İstanbul’dan gelen var. Diyarbakır’dan gelen var, Batman’dan her taraftan gelen var” dedi. 

DÜNYA İLE İRTİBATIMIZI KESİYORUZ

İtikafa girenlerden Mustafa Tahta, dünya ile irtibatlarını kesip ibadete yöneldiklerini ifade ederek “şimdi itikaf deyince Ramazan’ın başı rahmet ortası mağfiret sonu da cehennemden kurtuluş diyoruz ya ilk başta ramazana girerken ibadetlerimizi yoğunlaştırıyoruz. Ortasına gelince biraz daha yükseltiyoruz. Sonuna gelince zirveye çıkıyoruz. Bunun hikmetlerinden bir tanesi de son gün içerisinde burada kadir gecesinin olma ihtimali olduğu için yoğunlaşıyoruz. Günahlardan uzak bir şekilde tam ibadetlerimize adapte olmaya çalışıyoruz. Yani dünya ile alakamızı hata telefonlarımızı kesiyoruz. Dünya ile olan işlerimizi bir tarafa bırakıyoruz. Elhamdülillah çok güzel bir ibadet 40-45-50 kişi varız” ifadelerini kulandı.HABER VİDEOSU

Bu haber 45425 defa okunmuştur.

Reklam

YORUM YAZYORUMLAR
3 Yorum

hüsn-ü zan
27-06-2016 14:03:46
siz yapın onlardan daha iyisini yapın. işiz güciz eleştiri. bi kere de helal olsun ne guzel deyin...
dayi tlf kopamamış
27-06-2016 11:51:12
whatsapp dan kopamamış dayı nasıl itikaf
SABİH BIŞKIN
27-06-2016 11:07:46
kef lo

FACEBOOK YORUM
Yorum

ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI