Urfa’da Pokemon Çılgınlığı

Urfa’da Pokemon Çılgınlığı

Sanal dünyayı gerçek dünyayla buluşturan Pokemon GO çılgınlığı Avustralya, Yeni Zelanda ve ABD’den sonra ülkemizde de adeta bir salgın gibi hızla yayılıyor.

14 Temmuz 2016 - 10:20

Her geçen gün artan oyuncu sayısıyla dünyanın yeni trendi olan Pokemon Go çılgınlığı özellikle gençlerin vazgeçilmezi oldu. Okul döneminin sona ermesiyle boş vakitler Pokemon ile değerlendiriliyor. Kısa sürede Türkiye’ye ulaşan oyun çok geçmeden Urfa’da da oynanmaya başladı. SANLIURFA.COM whatsapp haber ihbar hattına verilen bilgilere göre araçlarıyla Pokemon aramaya çıkan Urfalı oyuncular buldukları Pokemonları paylaşıyor.

Pokémon nedir?
Son 20 yılınızı mağarada veya bir taşın altında geçirmediyseniz, Pokémon'un ne olduğunu duymuş, hatta oyunlarının birkaçını oynamış olmalısınız. Oyunlar, TV şovları, filmler, kart oyunları ve fazlasından oluşan Pokémon, yeryüzünde dolaşıp, "Pokémon" olarak tanınan vahşi hayvanları yakalamayı ele alıyor.

Pokémon'ları yakalamak için oyuncular, önce kendi Pokémon'larını kullanarak onunla dövüşüp zayıflatıyor, ardından "Poké topu"nu kullanarak Pokémon'u topun içine hapsediyorlar. Gerçek dünyadakinin aksine yakaladığınız Pokémon, sizden nefret etmek yerine, sizi kabulleniyor ve sahibi olarak tanıyor.

Yıllar içinde eklenen Pokémon'larla birlikte bugün toplam 751 Pokémon bulunuyor. Bunlardan bazıları gerçek hayattaki hayvanlara oldukça benziyor. Örneğin Pidgey, acımasız bir güvercinden fazlası değil. Ancak Mewtwo gibi uzaylıları andıran, psişik yeteneklere sahip Pokémon'lar da var.

Pokémon'ları yakaladıktan sonra onları eğiterek (genellikle Pokémon savaşlarıyla) seviye atlatmanız gerekiyor. Böylece onları güçlendirip, yeni yetenekleri kullanılabilir hale getirebiliyorsunuz.

Pokémon Go nedir?
Pokémon Go, Pokémon konseptini gerçek hayata taşıyor. Bir Pokémon eğitmeni olarak sanal dünya yerine, gerçek dünyada, fiziksel olarak dolaşmanız gerekiyor. Oyun size bulunduğunuz konumun bir haritasını ve bu harita üzerinde Poke topunu kullanarak yakalayabileceğiniz Pokémon'ları gösteriyor.

Pokémon Go'yu diğer Pokémon oyunlarından farklı yapan önemli bir yanı, iOS ve Android'de ücretsiz olarak oynanabilmesi. Oyunun popülerliği de buradan geliyor. Önceki Pokémon oyunları hep Nintendo donanımına özeldi ve genellikte ücretliydi. Diğer önemli bir nokta, Pokémon Go'nun artırılmış gerçekliği kullanması ve kameranızın elde ettiği görüntülerin üzerine Pokémon'ları ilave etmesi.

Bu haber 100250 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Faruk Çelik'in durumu iyi
Faruk Çelik'in durumu iyi
Erdoğan Güneydoğu Kanaat Önderleriyle Buluştu
Erdoğan Güneydoğu Kanaat Önderleriyle Buluştu