Urfa Kebabına Meyve de Girdi
Bugun...
Urfa Kebabına Meyve de Girdi
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen Şanlıurfa’nın benzersiz lezzetleri Halfeti’de sergilendi.

facebook-paylas
Tarih: 15-05-2016 18:35
Urfa Kebabına Meyve de Girdi

Dünya mutfağında büyük bir öneme sahip olan Şanlıurfa’nın yöresel lezzetlerini tanıtmak amacıyla Halfeti’de gerçekleştirilen Meyve Yemekleri Festivali’nde; dut pilavı, erik tavası, incir kebabı, ayva kavurma, kara dut soslu şabut balığı, erik aşı, kiraz kebabı, yenidünya kebabı gibi meyve yemekleri konukların beğenisine sunuldu.

Festivalin açılışı, TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı Kasım Gülpınar, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Avusturya, Danimarka, Almanya, İspanya, Letonya, Litvanya, Polonya ve Romanya Büyükelçilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Festivalin açılışında konuşan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, “Şanlıurfa’nın çok güçlü bir mutfağı var. Unesco’nun Gastronomi festivali vardı. Oradaki uzman heyetler bize şunu söylediler. ‘sizin çok güzel lezzetleriniz var. Gerek sebze gerekse et besin maddeleri olmak üzere güzel yemekleriniz var. Ama bu yemekleri bizim Şanlıurfa olarak tanıtmamız, servis etmemiz ve gelen misafirlerimize muhakkak bu yemeklerle buluşturmamız gerekiyor. Bu bilinçle Halfeti’deki vatandaşlarımız, katılım gösteren herkes  meyve çeşitlerinden oluşan yemeklerin sunumu yaptılar. İşte sorumluluk budur. Bu sunumları yapmadığımız sürece biz Gastronomi şehri olamayız. Bunu yaptıktan sonra en büyük aday biziz. Dolaysıyla biz sürekli konuşur dururuz. Doğrusu olan bu adımı atmaktır” dedi.

Konuşmanın ardından açılış kurdelesi kesildi. Davetlilere meyveden yapılmış yemekler ikram edildi. HABER VİDEOSU

Bu haber 27378 defa okunmuştur.

Reklam

YORUM YAZYORUMLAR
4 Yorum

urfalı
16-05-2016 10:24:01
hemen adamın ayağına vuran ekip klavyede iş başı yapmış günaydın tuzsuz ekmek yiyen ekip.
VATANDAŞ
16-05-2016 10:21:50
ADAM NE YAPSIN ÇİĞKÖFTEYİ ADIYAMAN,FISTIK VE LAHMACUNU ANTEPE KAPTIRAN MEMLEKET YÖNETİCİLERİNE GÖRE BU ADAM İYİ YAPIYOR TESCİLLİYOR EN AZINDAN DAHA NE YAPSIN,ÇEVRE YOLLARINI AÇTI KÖYLERE,İLÇELERE EL ATMIŞ HA BİRDE URFALI AMERİKALI DEĞİL EN ÖNEMLİSİ CELLO,İZOL,H.ASLAN GİBİ TALANCILAR YOK.
BORAN63
16-05-2016 09:23:20
EVET BÜYÜK ŞEHİRDEN NE GÜZEL HİZMETLER MEMLEKETİN GELECEĞİ PLANLANIYOR. ŞOV YAPIYORSUNUZ YETER AMA URFALI HİZMET İSTİYOR NE OLACAK BAŞKAN BU URFA..BU PLAN NE ZAMAN FAALİYETE GEÇECEK GELECEĞİ PLANLIYORSMUŞSUN YA
Lütfü Şakar
16-05-2016 00:45:38
oldu olalı hiyar kebabıda yapsaydınız

FACEBOOK YORUM
Yorum

ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI