Urfa’nın Mevye ve Sebzesi Dışarıdan Geliyor

Urfa’nın Mevye ve Sebzesi Dışarıdan Geliyor

Şanlıurfa Tarım şehri olmasına rağmen yeterince tarım yapılamadığından bir çok ürün dışarıdan gelirken bazıları ise hiç Şanlıurfa’da üretilmiyor. Dünyanın en büyük sulama projelerinden biri olan GAP bölgesinin başkenti Şanlıurfa meyve ve sebze fakiri. Patlıcan Hatay’dan Domates Tokat, Mersin ve Hatay’dan, Biber ise Adana’dan geliyor. Daha önce Şanlıurfa’nın Bozova ilçesinde yetişen Tatburç karpuzları ise artık yetiştirilmediğinden Adana’da getiriliyor.

17 Ağustos 2017 - 11:58

Şanlıurfa Tarım şehri olmasına rağmen yeterince tarım yapılamadığından bir çok ürün dışarıdan gelirken bazıları ise hiç Şanlıurfa’da üretilmiyor. Dünyanın en büyük sulama projelerinden biri olan GAP bölgesinin başkenti Şanlıurfa meyve ve sebze fakiri. Patlıcan Hatay’dan Domates Tokat, Mersin ve Hatay’dan, Biber ise Adana’dan geliyor. Daha önce Şanlıurfa’nın Bozova ilçesinde yetişen Tatburç karpuzları ise artık yetiştirilmediğinden Adana’da getiriliyor. Sarımsak ise Kahramanmaraş’tan.
Şanlıurfa’da yetiştirilen ve evlerde pul biber olarak yapılan isotun fiyatı ise üretim az olduğundan 1 buçuk ile 2 liradan satılıyor. Pazarda 3 liradan satılan kırmızı biber dışarıdan 1 liradan getiriliyor.
Şanlıurfa ŞUTİM’de Patlıcan Domates ve Biber satışı yapan Mehmet Keşküş, “Daha önce Şanlıurfa’da bir çok ürün yetişir ve Şanlıurfa’ya yeterdi. Nüfus arttı ama üretici artmadı. Su gelince çiftçi farklı ürünlere yöneldi. Pamuktan daha fazla kar ediyorsa tarlasında pamuk ekiyor. Domates ekmiyor. Mecburen domatesi dışarıdan getiriyoruz. Son zamanlarda dere sularına başta mermerciler olmak üzere sanayi atıkları karıştığı için nane maydanoz gibi yeşil sebze üretimide durdu o nedenle nane maydanoz Mardin’den geliyor.  Buda maliyeti arttırıyor.” dedi.

 

Bu haber 10396 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Faruk Çelik'in durumu iyi
Faruk Çelik'in durumu iyi
Erdoğan Güneydoğu Kanaat Önderleriyle Buluştu
Erdoğan Güneydoğu Kanaat Önderleriyle Buluştu