Urfa’da Bu Ekmek Özel Siparişle Yapılıyor

Urfa'da Bu Ekmek Özel Siparişle Yapılıyor

Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyon(TAŞPAKON) üyesi, Şanlıurfa Aşçılar ve Pastacılar Derneği Yönetim Kurulu üyesi Murat Hurma, kendisinin özel olarak yapmış olduğu ‘Bol Tahıllı Meyveli Ekmeği’nin vücuda faydalarının saymakla bitmeyeceğini belirtti.

02 Haziran 2016 - 08:01 - Güncelleme: 02 Haziran 2016 - 10:22

‘Bol Tahıllı Meyveli Ekmeği’nin yapılışı ile ilgili olarak SANLIURFA.COM muhabirine yaptığı açıklamada, “Normalde piyasada herkesin bildiği tam buğday, çavdar, yulaf, mısır ekmeği gibi ekmekleri herkes biliyor bu yüzden bir farklılık yapmak istedim. Avrupa’da buna benzer ekmek çeşitleri vardı. Bende neden bizim kuru meyveli, bol tahıllı bir ekmeğimiz olmasın dedim ve kolları sıvadım. Ekmeğin yoğurma aşaması ile pişme aşaması arasında 3.5 saatlik bir zaman geçiyor. Yapılan bu ekmeğin içerisine tam buğday unu, çavdar unu, yulaf ezme, ay çekirdeği içi, keten tohumu kavrulmuş malt unu karışı sonucunda bu ekmeğimiz ortaya çıktı” dedi.

Ekmek Değil Enerji Deposu

Yapılışı aşamasında içerisine çeşitli meyvelerden de takviye yaptığını belirten Hurma, “Kuru kayısı, kuru incir, fındık, yulaf ezme ve ay çekirdeği içi takviyesi yaptık. İçerisine koymuş olduğumuz bu malzemelerin özelliklerini araştırdığımda hepsinin birbirini tamamlayan özelliğe sahip olduğunu gördüm. Vücuda faydalarına baktım inanın saymakla bitmiyor. İnsanlar bu haberi okuduktan sonra belki diyecek ki sanki ekmek değil eczane sanacak ama gerçekten de öyle.  İnsan vücuduna çok faydalı bir ekmek. İnsan vücuduna verdiği fayda bakımından normal bir ekmek ile 100 metre yürüyorsa bir insan bol tahıllı meyveli ekmek ile 150 metre yürür diye ifade edebilirim” dedi. 
Ekmeğin kesinlikle vücuda zararlı olmadığını belirten Hurma, “Beyaz ekmek vücuda zararlı ama zararlı olması yemeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Mümkün mertebe az ekmek yiyeceğiz. Sofrada beyaz ekmek tüketiyorsak az ekmek çok yemek yersek birbirini dengeleyebilir. Tahıl ekmeğini yediğinizde ekmek yeme oranınız düşecek çünkü o ekmeği yediğiniz de midedeki o suları çekerek hem mideyi rahatlatacak hem de midede şişeceği için tokluk hissi verecek” dedi.
Bu ekmeği şu an Urfa’da kimsenin yapmadığını da belirten Hurma, “Yapmış olduğum bu ekmeği şu an Urfa’da satışı yok. Ekmeği özel davetlerde sipariş üzerine yapıyorum” dedi.
Hurma, ekmeği, Şanlıurfa 1.Mesleki ve Teknik Eğitim Fuarı’nda Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük’e de ikram ettiklerini söyledi.

Haber: Çetin KARABIYIK

 

Bu haber 90324 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Faruk Çelik'in durumu iyi
Faruk Çelik'in durumu iyi
Erdoğan Güneydoğu Kanaat Önderleriyle Buluştu
Erdoğan Güneydoğu Kanaat Önderleriyle Buluştu