Urfa'da Bu Ekmek Özel Siparişle Yapılıyor
Bugun...




Urfa'da Bu Ekmek Özel Siparişle Yapılıyor
Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyon(TAŞPAKON) üyesi, Şanlıurfa Aşçılar ve Pastacılar Derneği Yönetim Kurulu üyesi Murat Hurma, kendisinin özel olarak yapmış olduğu ‘Bol Tahıllı Meyveli Ekmeği’nin vücuda faydalarının saymakla bitmeyeceğini belirtti.

facebook-paylas
Tarih: 02-06-2016 08:01
Urfa'da Bu Ekmek Özel Siparişle Yapılıyor

‘Bol Tahıllı Meyveli Ekmeği’nin yapılışı ile ilgili olarak SANLIURFA.COM muhabirine yaptığı açıklamada, “Normalde piyasada herkesin bildiği tam buğday, çavdar, yulaf, mısır ekmeği gibi ekmekleri herkes biliyor bu yüzden bir farklılık yapmak istedim. Avrupa’da buna benzer ekmek çeşitleri vardı. Bende neden bizim kuru meyveli, bol tahıllı bir ekmeğimiz olmasın dedim ve kolları sıvadım. Ekmeğin yoğurma aşaması ile pişme aşaması arasında 3.5 saatlik bir zaman geçiyor. Yapılan bu ekmeğin içerisine tam buğday unu, çavdar unu, yulaf ezme, ay çekirdeği içi, keten tohumu kavrulmuş malt unu karışı sonucunda bu ekmeğimiz ortaya çıktı” dedi.

Ekmek Değil Enerji Deposu

Yapılışı aşamasında içerisine çeşitli meyvelerden de takviye yaptığını belirten Hurma, “Kuru kayısı, kuru incir, fındık, yulaf ezme ve ay çekirdeği içi takviyesi yaptık. İçerisine koymuş olduğumuz bu malzemelerin özelliklerini araştırdığımda hepsinin birbirini tamamlayan özelliğe sahip olduğunu gördüm. Vücuda faydalarına baktım inanın saymakla bitmiyor. İnsanlar bu haberi okuduktan sonra belki diyecek ki sanki ekmek değil eczane sanacak ama gerçekten de öyle.  İnsan vücuduna çok faydalı bir ekmek. İnsan vücuduna verdiği fayda bakımından normal bir ekmek ile 100 metre yürüyorsa bir insan bol tahıllı meyveli ekmek ile 150 metre yürür diye ifade edebilirim” dedi. 
Ekmeğin kesinlikle vücuda zararlı olmadığını belirten Hurma, “Beyaz ekmek vücuda zararlı ama zararlı olması yemeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Mümkün mertebe az ekmek yiyeceğiz. Sofrada beyaz ekmek tüketiyorsak az ekmek çok yemek yersek birbirini dengeleyebilir. Tahıl ekmeğini yediğinizde ekmek yeme oranınız düşecek çünkü o ekmeği yediğiniz de midedeki o suları çekerek hem mideyi rahatlatacak hem de midede şişeceği için tokluk hissi verecek” dedi.
Bu ekmeği şu an Urfa’da kimsenin yapmadığını da belirten Hurma, “Yapmış olduğum bu ekmeği şu an Urfa’da satışı yok. Ekmeği özel davetlerde sipariş üzerine yapıyorum” dedi.
Hurma, ekmeği, Şanlıurfa 1.Mesleki ve Teknik Eğitim Fuarı’nda Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük’e de ikram ettiklerini söyledi.

Haber: Çetin KARABIYIK

 



HABER VİDEOSU





Bu haber 89601 defa okunmuştur.

Reklam

YORUM YAZ



YORUMLAR
8 Yorum

Ali ALTER
17-06-2016 09:39:31
Sonunda bir şeyler denenmeye başlamış, güzel hareketler bunlar. Maya çeşitlerini de değiştirerek farklı ekmekler denemek lazım. Tebrik ediyorum arkadaşı
Göbeklitepe
02-06-2016 12:40:00
Şanlıurfa.com ve şanlıurfa aşçılar ve pastacilar derneğimize teşekkür ederim çok faydalı bir haber olmuş inşallah bu ekmek bir işletmede ustamizin yaptığı gibi orjinal haliyle satışa sunulur artık sağlıklı ekmek için bilinçlenmemiz gerekiyor..
MEHMET TÜRKMEN
02-06-2016 12:15:28
lütfen sipariş için adres veya tlf veya belirtiniz. çok güzel bir hizmet İNŞALLAH seri üretim ile maliyet düşerde bütün halkımız faydalınır. ALLAH hizmetinizi daim etsin . GAVURLAR bizi gıda ile bozmaya çalışyor. bu hizmet bu yönden katda değer. selamlar.
MEHMET TÜRKMEN
02-06-2016 12:11:01
tebrik ediyorum özellikle fındık olması çok önemli protein bol ankara şampiyon adlı belediyenin yaptığı böyle gıdalı ekmek çok lezzetli idi. İNŞALLAH URFA DA OLUR. KATIĞA GEREK OLMADAN BÜTÜN HERKES yiyebilir.
Urfalı
02-06-2016 11:57:00
Böyle değerli ustalar şanlıurfa da var ama kıymetini bilen yok böyle ustaları desteklemek gerekiyor ayrıca Şanlıurfa derneğimize de teşekkür ederim..
6363
02-06-2016 10:37:55
murat kardeşim tebrikler.gerci sana ekmek üzerine söz söylenmez ben bilirim.bekir.
no name
02-06-2016 10:28:17
Bu lezzetten urfa halkınında faydalanması için piyasaya sunulması lazım.Bir an önce bekliyoruz...
orhan coşkun
02-06-2016 08:56:14
helal sana murat kardeş bir bozovalı olarak seninle gurur duyuyorum senin gibi mert arkadaşların bir yerlere gelmesi çok sevindirici

FACEBOOK YORUM
Yorum

ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI