Urfalı Çocukların Yağmur Duası

Urfalı Çocukların Yağmur Duası

TRT arşivinde bulunan Çömçe Gelin Türküsünün hikayesi ve 1984 yılına ait Balıklıgöl videolarında Urfalı çocukların yağmur duası ekranlara gelmiş. İşte O Video ve Çömçe Gelin hikayesi

07 Haziran 2017 - 14:11

Daha çok Güneydoğu Anadolu bölgesinde bilinen Çömçe Gelin Türküsü, 1984 yılında TRT'nin hazırladığı bir programa konu olmuş. Ali Fuat Caddesi olarak bilinen Büyükyol'da toplanan çocuklar bezden yaptıkları bebekle Balıklıgöl'e yürüyor. Görüntüler buradan başlarken, çocukların bir çoğu takım elbise ile olması dikkat çekiyor. Dönemin TRT yapımcısı o yıllarda bu videoya kaydetmek için çocukları toparlarken kameranın olmaması ailelerin çocukları yakışıklı göstermek için uğraş verdiğini gösteriyor.

Video Halilürrahman Gölünde devam ederken burada Çömçe Gelin tekerlemesi okunuyor. 

Çömçenin başına bir kırmızı yazma bağladılar. İşte süs bundan ibaret. Köyün en büyük erkek çocuğu boynuna bir heybe geçirdi. Heybenin bir gözüne un, diğer gözüne bulgur konacakmış. Bir kişi yağ toplayıcı oldu, eline toplayacağı yağ için plastik bir kutu aldı. Ayrıyaten bir de tuzcu seçildi. Heybeli en önde ve elinde çömçe gelin. Arkada irili, ufaklı bütün köy çocukları.

Çömçeyi tutan heybeli oğlan:

''Çömçeli gelin çöm ister

Bir kaşıcak yağ ister

Yağ olmazsa un olsun

Un olmazsa bulgur olsun

Yağ verenin oğlu olsun

Tuz verenin kızı olsun

Vermeyenin yüzü kara olsun''

Koro halinde söyleniyor ve kapı kapı dolaşılıyordu.  En son ev de dolaşıldığında, epey bir un, bolca bulgur ve yağ birikmişti. Oyunun gece oynandığını yazmayı unutmuşum. Ay ışığında köy meydanına bir ateş yakıldı. Toplanan bulgurla bol yağlı bir pilav yapıldı. Yemeği pişiren de bu çocuklardı. Bunlar hiç pilav pişirmemişlerdi ki. Sulu sulu bir pilav oldu. Yağ ve su birlikte akıyordu. Herkes pişen yemeği çala kaşık yemeye başladı. Allahım ne keyif vericiydi. Dünyanın en güzel, en lezzeti bulgur pilavıydı o. Bir iki güne kalmadı yağmur yağdı. Köylü teyzeler gülüşerek: Çocukların yüzü suyu hürmetine Allah rahmetini verdi, diyorlardı. Anlaşılan o ki Çömçeli Gelin çocuk dilinde bir yağmur duasıydı.

Bu haber 7597 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Faruk Çelik'in durumu iyi
Faruk Çelik'in durumu iyi
Erdoğan Güneydoğu Kanaat Önderleriyle Buluştu
Erdoğan Güneydoğu Kanaat Önderleriyle Buluştu