Birecik Kaymakamının Ardından..
Sedat Atilla

Sedat Atilla

Birecik Kaymakamının Ardından..

11 Ağustos 2008 - 12:35

Birecik Kaymakamının arkasından

bir Şanlıurfa değerlendirmesi

 

Birecik ilçemizin başarılı kaymakamı Tuncay Sonel Trabzon’un Of ilçesine atandı. Bu atama bütün Bireciklilere hatta biz Şanlıurfalılara da adeta offfff dedirtti. Bütün Birecik halkı ve başarılı hizmetlerini bilen herkes üzüldü bu atamaya. En azından biraz daha kalabilirdi Kaymakam Bey…

 

Diyeceksiniz ki, olabilir bir kaymakam Devletin memurudur sonunda bir yere atanır. Şanlıurfa’nın ilçelerinden şimdiye kadar yüzlerce kaymakam gelip geçmiştir. Evet doğrudur! Valiler, kaymakamlar, yani atama ile gelenler sonunda bir gün başka bir vatan toprağına hizmet etmek üzere giderler. Ancak bu atamanın arkasından söyleyeceğimiz bir şeyler olmalı diye düşünüyorum. Yani sizin anlayacağınız mesele o kadar da basit değil.

 

Tuncay Sonel Birecik ilçesine geldiği günden bu yana eğitim, sağlık, sosyal yardımlaşma gibi üç önemli alanda belki de Türkiye’nin en başarılı idarecileri arasına girebilecek hizmetler yaptı. Devletin istendiği takdirde insanını, vatandaşını nasıl baş tacı edebileceğini herkese gösterdi. Kimsesizlerin kimsesi oldu. Çok örnek işler yaptı. Halka ve Devlete gelecek adına örnek olabilecek faaliyetler gerçekleştirdi.Her yaptığı eğitim ve sağlık alanındaki hizmetlerde devleti kolladı.Devletin parasını kimseye çar çur ettirmedi.

 

Sonunda Trabzon’un Of ilçesine başarılı bir kaymakam arayan siyasiler, Trabzon’un başarılı ve inatçı iktidar politikacıları araştırıp Tuncay Sonel’i buldular. Kendi ilçelerine atamasını yaptırdılar. Şimdi onlar seviniyor. Birecikliler ise çok sevdikleri kaymakamlarını kaybetmekten üzgün.

 

Peki, bizim siyasilerimiz ne yapıyorlar dersiniz?Mesela Yahya Akman Bey Birecik Kaymakamı alınırken ne yaptı acaba? Bakana gidip kaymakam bey 1 yıl daha kalsın. Başladığı işleri bitirsin. Daha sonra alabilirsiniz dedi mi? Bilemiyoruz tabiî ki! Ama soruyoruz işte kendisine dedi mi demedi mi?

 

Bizim siyasilerimizin böyle çabaları olmaz kolay kolay. Hatta alınmasınlar ama çok başarılı olup da halkın sevgisini kazanan her insanı kendilerine adeta rakip görürler. Acaba gelecekte siyasete girer de beni yerimden eder mi diye bakarlar.

 

Oysa başarılı kaymakamların siyasetle bir işleri yoktur. Devletin kaymakam ve valileri, başarılı bürokratları aksine siyasetçilerin yapamadıklarını yaparlar. Eksiklerimizi giderirler. Yatırım peşinde koşarlar. Proje geliştirip takip ederler.

 

Şanlıurfa ve ilçelerini iyice inceleyin. Önemli gördüğünüz hemen hemen bütün hizmetleri daha çok mülki idareciler yapmışlardır. En azından ön ayak olmuşlardır yapılanlara.

 

Elbette dönem dönem başarılı, etkili, gayretli vekillerimiz ve belediye başkanlarımız da olmuştur. Amacımız kimseye haksızlık yapmak değil elbette. Ancak bir durumu ve düşünceyi tespit etmek için yazıyorum bunları.

 

Bizim siyasilerimiz ve özellikle vekillerimiz (bir kısmını istisna tutarak söylüyorum) kendi yakınlarının ve yandaşlarının atamaları ile ilgilendiklerinin onda biri kadar bu memlekete yapılan diğer atamalarla da ilgilenselerdi bu memleket bugün çok daha ilerilerde olurdu.

 

Şanlıurfa’nın en başarılı il müdürlerinden birisi bizim vekillerden birinin çok yakın akrabası idi biliyorsunuz. Herkesin takdir ettiği bu müdürümüzü Bakanlık başka bir-iki vekilin anlamsız ısrarı ile görevden aldı. Bu müdürün çok yakın akrabası olan vekil ne yaptı o durumda. Koskoca bir hiç! Bir şey yapamazdı zaten.

 

Sonuçta bir kaymakam gider başka bir kaymakam gelir. Bir müdür gider başka bir müdür gelir. Gelenler de eminim bu memlekete önemli hizmetler yaparlar. Anlatmak istediğim bu değil zaten. Siyasilerimizin meselelere bakışını ve işleri takip mantığını ortaya koymaya çalıştım.

 

Anlayan zaten anladı. Anlamayana ne söylesek az ve sivri sinek de saz!

Bu yazı 3808 defa okunmuştur .

Son Yazılar