Faruk Bayrak ve Halil Paydaş\'ın Örnek Tutumları
Sedat Atilla

Sedat Atilla

Faruk Bayrak ve Halil Paydaş\'ın Örnek Tutumları

20 Temmuz 2008 - 13:12

FARUK BAYRAK VE HALİL PAYDAŞ’IN

HERKESE DERS OLMASI GEREKEN ÖRNEK TUTUMLARI


 M. Faruk Bayrak aslında Şanlıurfa’nın en önemli ailelerinden birine mensup. Ama hepimiz onu son 5 yıl içerisinde daha yakından tanıdık ve bir çok girişimi ile takdir ettik. Kendisi Türkiye’nin yayıncılık alanındaki en önemli isimlerinden birisi. ALFA yayın grubu ile bir hemşerimiz olarak göğsümüzü kabartacak işler başarıyor yıllardır.


İstanbul’da çok önemli bir yeri ve önemi var. Yıllarca Şanlıurfa Dayanışma Derneği Başkanlığı yaptı Faruk Bayrak. Bu başkanlık döneminde de İstanbul’daki Şanlıurfa Derneğinde farklı icraatlara ve önemli başarılara imza attı.


2002 seçimlerinde AKP’den aday oldu ve seçildi. Büyük bir aşirete mensup olduğu halde aşiretçilik yapmaması, milletvekilliği döneminde yakınlarına çıkar sağlama peşinde koşmaması, farklı bir siyasi duruş sergilemesi Faruk Bayrak’ı hep farklı kıldı ve öne çıkardı. Hepimiz de kendisini bu ve benzeri farklılıkları ile sevdik, takdir ettik, alkışladık.


Faruk Bayrak ile ilgili belki daha çok şey yazılabilir veya söylenebilir. Ancak ben çok önemli gördüğüm bir hususu dikkatinize sunmak istiyorum:


Bayrak Ailesi geçtiğimiz hafta hem çok sade, hem de anlamlı, kalabalık, seçkin davetlilerin katıldığı önemli bir düğün gerçekleştirdi Şehitlik Çamlık’ta. Önemli bir düğün diyorum, çünkü evlenen Faruk Bayrak’ın yeğeni Murat Baytak’tı. Düğün sahibi ve ev sahibi ise iki kişi idi. Bunlardan birisi damadın dayısı Faruk Bayrak, diğeri de kirve Halil Paydaş.


Geçmiş yıllarda Bayrakların mensup olduğu Süleymanlar ile Paydaşlar arasında bazı tatsızlıklar yaşanmış ve bunun izi bu günlere kadar gelmişti. Gerçi büyüklerin âlicenaplığı ile hadiseler büyütülmemiş ve aslında birbirleri ile asırlardır komşu ve hatta akraba olan bu iki aile geçmişteki bu tatsızlıkları adeta derin dondurucuya atmışlardı.


Faruk Bayrak yeğenini evlendirirken Halil Paydaş’ı kirveleri olarak kabul etmiş, bu teklifi yapmış ve Halil Paydaş da kendisine yakışan bir tavırla bu güzel ve anlamlı teklifi kabul etmişti. Böylece bu iki güzel insan herkese şu mesajı vermiş oldular:


Önemli olan tatsızlıkları değil barışı savunmak ve gerçekleştirmektir. Kin ve nefretin bu topraklarda hiç kimseye kazandıracağı hiçbir şey yoktur. Aşiret mensubu olmak kavgayı değil, barışı, kardeşliği, sevgiyi temsil etmek ve bu topraklara hakim kılmaktır. Öfkeye kapılmak kolaydır. Yıkmak kolaydır, ancak yapmak, tamir etmek, geleceği aydınlık kılmak çok zordur.


Asıl güç budur. Asıl başarılması gereken budur. Asıl yapılması gereken budur. Asıl aşiret kurumu budur. Köklerinden kopmadan ve kendi gerçeklerini unutmadan geleceğe yürümek bu zoru başarmakla mümkündür.


İşte kirvelik teklifini yapan Faruk Bayrak ile bu teklifi kabul eden Halil Paydaş zor olanı başarmışlardır. Herkese, bütün aile ve aşiretlere örnek olacak önemli bir davranış sergilemişlerdir. O gece Şehitlik Çamlık’a gelen bütün davetliler, her iki aşiretin bütün mensupları, dostları, yakınları büyük bir gönül huzuru içerisinde gelmiş ve son yılların en anlamlı düğünlerinden birinin tanığı olmuşlardır.


Biz yıllardır bu gerçekleri savunan insanlar olarak hem Faruk Bayrak’ı, hem de Halil Paydaş’ı tebrik ediyoruz. Gelecek adına bu örnek hareket çok konuşulacak ve iyi niyetli herkes tarafından alkışlanarak hatırlanacaktır.


Şanlıurfa’nın bu düğünden çıkaracağı önemli dersler vardır. Bu bakımdan örnek tutumları sebebiyle Faruk Bayrak ve Halil Paydaş’ı bunu başardıkları için alkışlıyor ve gerçek düğünlerinin hayırlı olmasını diliyoruz.


Bu yazı 13762 defa okunmuştur .

Son Yazılar