GAP İdaresi Şanlıurfa\'nın Hakkıydı...
Sedat Atilla

Sedat Atilla

GAP İdaresi Şanlıurfa\'nın Hakkıydı...

05 Ağustos 2008 - 15:53

Hükümetin son GAP Paketi kapsamında aldığı kararlardan birisi de GAP İdaresi Merkezi’nin bölgeye taşınması idi. Bu karar uygulandı ve GAP İdaresi’nin merkezi Şanlıurfa oldu.

Bu zaten olması gereken ve bizim de sık sık dile getirdiğimiz önemli bir gelişme idi. GAP İdaresi merkezinin Şanlıurfa’ya alınması ile ilgili kararda emeği geçen herkesi kutlamak istiyorum.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren başta olmak üzere ilgili bakanlar, eski ve yeni GAP İdaresi başkan ve yardımcıları, Sayın Valimiz Yusuf Yavaşcan,Dsi 15.Bölge Müdürü Sayın Mustafa Altundal ve bu kararı destekleyen herkesi tebrik ediyor, kendilerine teşekkür ediyoruz.

GAP İdaresi Başkan Yardımcılığı görevini de başarı ile yürüten şimdi ise Tarım Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevini sütlenmiş olan Dr. Ferhat Şelli’nin GAP ile ilgili gayretlerini ve birikimini burada anmadan geçmek istemiyorum.

Her kurumda böyle birikimli, teknik detaylara vakıf, konusuna hâkim, ıvır-zıvır işlerle uğraşmak yerine memleketi ve ülkesi ile ilgili misyonu olan, vizyon sahibi hemşerimiz olsa Şanlıurfa bütün haklarını daha kolay ve kısa sürede alır.

Şimdi gelelim GAP İdaresinin Şanlıurfa’ya alınması ile ilgili diğer detaylara:

Şanlıurfa birçok özelliği ile GAP’ın merkezi konumunda. Atatürk Barajı, Şanlıurfa Sulama Tünelleri, Harran Ovası, Uluslararası GAP Hava Alanı, Suruç-Baziki Projesi, Birecik Barajı ve daha pek çok GAP ünitesi Şanlıurfa’da.

GAP Uygulaması başladığından bu yana da Şanlıurfa’da GAP Bölge İdaresi birimi var. Bu birim geçmişten bu yana GAP ile ilgili çok önemli çalışmalar yaptı. Halen de bu işi başarı ile yürütüyor.DSİ 15.Bölge Müdürlüğününde GAP’ta yaptığı başarılı çalışmalar da göz ardı edilemez.

Şanlıurfa’nın bölgenin coğrafik merkezi olması da önemli bir unsurdur. Ulaşım şartları, altyapısı, GAP’ı ilgilendiren birçok unsuru bünyesinde barındırması da Şanlıurfa’nın GAP adına artılarıdır.

Bu ve benzeri nedenlerle GAP İdaresi’nin zaten Şanlıurfa’da olması gerekliydi. Yetkililerimiz de isabetli bir kararla doğru olanı yapmış ve GAP İdaresi’nin merkezinin Şanlıurfa olmasını istemişlerdir.

Şimdi GAP ile ilgili çok önemli adımların atılması ve projenin hızla tamamlanması zamanıdır. Güneydoğu ve Türkiye’yi bir çok bakımdan olumlu etkileyecek ve geleceğimiz adına sevineceğimiz gelişmelere sebep olmaya aday bir iştir bu ve hızla bitirilmelidir.

Hükümetin bu konudaki kararlılığı ve ortaya koyduğu program takdir edilecek bir olaydır. Asıl takdiri ise bu program başarı ile uygulandığında milletimiz yapacaktır.

Şanlıurfa GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın Şanlıurfa’ya taşınması tarihi bir karardır. Şanlıurfa’nın bütün kurum ve kuruluşları ile bütün kişi ve toplumsal yapılanmaları ile bu kararın arkasında durması ve gereğini yerine getirmesi gerekmektedir.

Emeği geçenleri tekrar kutluyor GAP İdaresi’nin memleketimiz ve ülkemiz adına hayırlı hizmetlerini Şanlıurfa’dan devam ettirmesini diliyorum.

Bu yazı 3212 defa okunmuştur .

Son Yazılar