Partilerin kararlarını etkileyen faktörler
Sedat Atilla

Sedat Atilla

Partilerin kararlarını etkileyen faktörler

03 Şubat 2008 - 00:39

 (05 Nisan 2007)

  Şanlıurfa siyaseti ile ilgili yazılar yazmak oldukça zor. Çünkü objektif kalabilmek zor. Aslında herkesi memnun etmeye çalışmak veya memnun edebilmek daha da zor. Siz ne kadar kimseyi kırmayayım, gücendirmeyeyim derseniz deyin yine de birileri kendi üzerlerine alınabiliyor yazdıklarımızı.

  Oysa bizim tek amacımız Şanlıurfa’nın menfaatleridir. Her gelişmeye memleketimizin çıkarları penceresinden bakıyoruz. Şanlıurfa için uygun olanı ön plana çıkarmaya çalışıyoruz. Memleketimiz adına olumlu adımlar atanları alkışlıyoruz. Sorumluluklarını yerine getirmeyenleri ise hakaret etmeden uyarıyoruz.

  Bizim için önemli olan Şanlıurfa’dır. Şanlıurfa’nın geleceğidir. Herkesin merkezinde kendince önem verdiği bir unsur olabilir. Bizim merkezimizde de her zaman Şanlıurfa olmuştur. Böyle olmaya da devam edeceğiz, kimse kusura bakmasın.

  Şanlıurfa siyasetindeki bazı yanlışları her zaman vatandaş veya sivil toplum kuruluşları ile medya yapmıyor. Siyasi partiler de tercihlerinde yanlı davranabiliyor ve önemli yanlışlara imza atabiliyorlar.

  Bu memlekette halkın istediği isimlerin listelere girememesinin en önemle sebeplerinden birisi siyasi partilerin yaptıkları yanlışlardır. Çok değerli bir gazeteci-yazar dostumun ifade ettiği gibi zaten siyasette yüzde yüz doğru da yoktur. Ancak Şanlıurfa siyasetinde bazen yüzde elli doğru bile olamıyor.

  Partiler uzun vadeli hükmetme alışkanlıklarını ön plana çıkaran insanların elinde şekillenince bu tercihlerine de yansıyor. Bir yandan oy hesapları yapılırken, diğer yandan partide etkili kişilere yakınlık ve bağlılık da önemli rol oynuyor.

  AK Parti’nin 2002 seçimleri öncesi Şanlıurfa’da yaptığı temayül yoklamasında ilk 11’e giren hiçbir ismin (bir kişi hariç) asıl listeye girememesi yukarıda bahsettiğim husus için çok önemli bir örnektir.

  O listenin asıl liste olarak belirlenmemesi iyi mi olmuştur, kötü mü olmuştur bunu tartışmıyorum. Benim işaret etmek istediğim siyasi yapılanmaların yaptıkları hatalar ve yanlışlardır.

  Nasıl ki, Şanlıurfa’da sivil toplum kuruluşları siyasi tercih konularında belirleyici rol oynarken objektif olamıyor ve herkese mavi boncuk dağıtmaya çalışıyorsa, siyasi partiler de aynı hataları yapabiliyor.

  Halbuki biraz objektif olabilseler, biraz daha geniş bakabilseler ve biraz daha Şanlıurfa merkezli yaklaşabilseler bu kadar hata yapmayacaklar. Hepimiz için önemli olan Şanlıurfa’nın çıkarları ise, kendi çıkarlarımızı biraz daha geriye almamız gerekmiyor mu?

  Tabii, Şanlıurfa ile ilgili yaklaşımlarımızda samimi isek!

Bu yazı 1221 defa okunmuştur .

Son Yazılar