Şanlıurfa\'da çekememezlik ve bananecilik diz boyu!
Sedat Atilla

Sedat Atilla

Şanlıurfa\'da çekememezlik ve bananecilik diz boyu!

03 Şubat 2008 - 00:44

 (30 Nisan 2007)

  Şanlıurfa’nın en önemli sorunlarından birisi de çekememezlik ve bananeciliğin dizboyu olmasıdır. Küçük şehirlerin ve dar toplumların ana hastalıklarıdır bunlar.

  Kendilerini aşamayan, küçük düşünen ve kendi çıkarlarından başka hiçbir şeyi önemsemeyen insanların etkili oldukları toplum yapılarında çekememezlik çok ön plandadır. Bunun yanına bir de “bananecilik” koydunuz mu, o şehirde problemleri çözemezsiniz.

  Dikkat ederseniz Şanlıurfa’da kolektif şuur gelişmemiştir. Büyük ortaklıklar da yapılamaz bu şehirde. Akraba şirketlerinde bile büyümek ve gelişmek zordur. Genlerimize işlemiş olan çekememezlik ve bananecilik bize hep geriye götürmüştür.

  Aramızdan birisi başarılı mı oldu, önemli bir icraata imza mı attı veya biraz öne mi çıktı? Hemen eteğinden aşağı çekmeye çalışırız. Kendimiz başaramıyorsak, başaranı tebrik etmeyi beceremeyiz. Çekememezliğimiz depreşir ve onun başarısını gölgelemeye çalışırız.

  Daha önce hakkında hiçbir şey diyemediğimiz insanların başarılı olmaları halinde neden bu tür davranışlara tevessül ediyoruz. Neden toplum nazarında onları küçük düşürmek için kendimizi küçük düşürücü davranışlar içerisine giriyoruz.

  Bu çekememezlik sadece siyasette, ekonomide falan değil. Sivil Toplum Kuruluşlarında ve medyamızda da var. Hatta bizim meslektaşlarımız arasında, yani yerel medyamız içerisinde neredeyse daha çok çekememezlik.

  Şunun şurasında iki elin parmakları kadar insanız. Hepimiz yıllardır Şanlıurfa için mücadele ettiğimize inanıyoruz. Halkımızı bilgilendirmek ve memleketimizin sorunlarının çözümüne katkıda bulunmak istiyoruz. Bunu yaparken rastladığımız bazı olumsuzluklar bizi çok üzüyor.

  Şanlıurfa’da görev yapan muhabir arkadaşlarımız hakkında bazı e mailler dolaşıyor ortalıkta bazen. Bunları bilmek, okumak ve bu gibi kısırlıklara şahit olmak bile insanın midesini bulandırıyor. Mesleğini onuruyla, gayreti ile memleket sevgisi ile yapmaya çalışan bazı arkadaşlarımız hakkında yine bazı arkadaşlarımızın yaptıkları ne meslek onuruna, ne Şanlıurfalılığa ve ne de insanlığa sığmayan davranışlardır.

  Bu memleket hepimizindir. Hepimiz aynı gemideyiz. Halkımızı bilgilendirirken aynı zamanda baştan beri ifade etmeye çalıştığım çekememezlik ve bananecilikle de mücadele etmemiz gerekmektedir.

  Bu mücadeleyi kazanamadıktan sonra, kardeşliğimizi, barışı, diyalogu tesis edemedikten sonra, kolektif şuuru geliştiremedikten sonra Şanlıurfa için yapabileceğimiz hiçbir şey yoktur.

  Herkes önce kendi kendine baksın. Başarılı olmak ve memleketimizin geleceğine katkıda bulunmak adına ne yapmışız buna bakalım. Sonra dönüp başkasına bakma hakkımız olabilir.

  Bunu beceremiyorsak bile, hiç olmazsa dedikodu yapmayalım. Kimseyi belden aşağı vurmayalım. Çirkin yaklaşımlarla daha da küçülmeyelim.

Bu yazı 1199 defa okunmuştur .

Son Yazılar