Şanlıurfa siyasetinin yanlışları ve açmazları
Sedat Atilla

Sedat Atilla

Şanlıurfa siyasetinin yanlışları ve açmazları

03 Şubat 2008 - 00:36

(30 Mart 2007)

 Bütün Türkiye Cumhurbaşkanlığı seçimlerine odaklandı. Herkes Mayıs ayının başında çözülecek bu düğüm üzerinde konuşup tartışıyor. Bütün bunlar yapılırken Şanlıurfa’da asıl tartışma gelecek seçimlerle ve adaylarla ilgili yoğunlaşıyor.

  Aday adayı olabilecek bazı isimler de inceden inceye piyasaya çıkmaya başladı. Halk arasında bazı isimler konuşuluyor artık. Herkesin asıl merak ettiği ise mevcut milletvekillerinden kimlerin tekrar aday olup olmayacağı konusu.

  Bu konuda Şanlıurfa kamuoyu çok olumsuz kanaatlere sahip. Ben hepsine katılmasam da haklılık payı da var bu görüşlerin. Ama benim bugün yazacağım konu mevcut vekillerle ilgili değil. Bunu başka bir zamana bırakıyorum.

  Şanlıurfa siyasetinin belirli yanlışları ve açmazları var. Biliyorsunuz Şanlıurfa yıllarca iktidar partisinden belediye başkanı seçmeyen bu nedenle de bazı nimetlerden mahrum kalan bir şehirdi. İlk kez bu dönem bu eksiğini giderdi ve iyi bir seçim yaparak Ak Partili bir başkan seçti.

  Şanlıurfa AKP teşkilatı yıllarca devam eden sorunları ile gündemde kaldı. Birçok başkan değişti. Bu konuda hep Tayyip Erdoğan’ı en çok yoran il unvanını elimizde bulundurduk. Şimdi bu konuda da sular duruldu. Ses seda çıkmıyor pek o hususta, herkes halinden memnun görünüyor.

  Parti genel merkezleri çoğu zaman Şanlıurfa ile ilgili doğru kararlar veremiyor. Onları etkileyen ve yönlendiren kıstaslar objektif değerlendirmelerle ortaya çıkmıyor. Spekülasyonlar üzerinde duruluyor hep ve inanmak istediklerine inanıyorlar genelde.

  Şanlıurfa’da şu anda aday adayı olma ihtimali olan 150’den fazla isim var. Sadece AKP için 50 isim konuşuluyor en az. Yapılan değerlendirmelere bakıyorum da yine doğru kanaat oluşacağı yolunda şüphelerim artıyor.

  Çünkü bu gibi hallerde ortaya Şanlıurfa’nın siyasi yanlışları ve açmazları çıkıyor. Herkes hissi ve yanlı davranıyor. Herkes herkese mavi boncuk dağıtıyor.

  Mesela şahit olduğum bir diyaloğu aktarayım size:

  Önemli bir kurumuzun başındaki bir yönetici, ismi aday adayı olarak geçen birine şunu diyor “Tebrik ederim, ismin çok güzel geçiyor kulislerde. Ben senin arkandayım. Urfa senden iyisini mi bulacak. Sen boş ver herkesi, şimdiki milletvekillerini. Sen kesin aday olursun. Seninle Urfa kazanır.”

  Oysa ben çok iyi biliyorum ki, bu sözleri söyleyen yöneticinin kendisinin de aday olma arzusu var. Çünkü aynı yönetici bir başka zaman bir yakınına “ortalıkta dolaşanlara bakmayın, bekleyin. Bakın daha önemli isimler çıkabilir” diyor.

  Yani anlayacağınız kimse kimseye dürüst davranmıyor.

  Daha önce de yazdım sivil toplum kuruluşlarımız bile bu konuda dürüst ve ilkeli değil. Onlar bile herkese mavi boncuk dağıtma peşinde.

  Bu açmazlar olduğu sürece Şanlıurfa siyasette doğruları bulamaz.

  AKP mevcut hali ve yapısı ile Şanlıurfa’da bu doğruları hiç bulamaz.

Bu yazı 1400 defa okunmuştur .

Son Yazılar