Siyasette Sivil Toplumun Etkisi
Sedat Atilla

Sedat Atilla

Siyasette Sivil Toplumun Etkisi

03 Şubat 2008 - 00:21

(07 Mart 2007) 

Yerel siyaseti etkileyebilecek en önemli unsurlar yine yerel oluşumlardır. Bu yerel oluşumların başında da sivil toplum kuruluşları gelmektedir. Yerel oluşumlar objektif olabilir ve gücünü halktan alabilirse bu gücü yine halk adına kullanabilme şansı kazanır. Aksi halde birilerinin protokole girmesinden başka da bir işe yaramazlar.

  Şanlıurfa’da yerel oluşumlar olarak sivil toplum yapılanmaları hiçbir zaman yukarıda söylemeye çalıştığım gerçek paralelinde başarılamamıştır. Başarılamadığı içinde siyaset üzerinde etkili olamamıştır.

  Seçici olmayan, objektifliğini koruyamayan, gücünü tamamen halktan almayan, halkın sorunlarını çözme konusunda var olan gücünü kullanamayan, tepki verilmesi gereken yerde, gerektiği gibi tepki vermeyen, bazı konularda da verdiği tepki ile istenmeyen olaylara sebep olan bir sevil toplum yapılanması elbette siyaset üzerinde de etkili olamaz.

  Geçmişte bir parti yöneticisi anlatmıştı bana:

  Bir aday adayı birçok sivil toplum kuruluşuna kendisini desteklediklerine dair bir yazı imzalatmış. Bu yazıyı götürüp partinin üst kademe yöneticisine teslim etmiş. O parti yöneticisi hemen yan çekmecen bir tomar kağıt çıkarmış. Ve o aday adayına“Bak diğer aday adayları da aynı sivil toplum kuruluşlarından aynı yazıları almışlar. Onun için bu yazıların hiçbir hükmü yoktur. Hepsini çöpe atıyoruz!” demiş.

  Benim anlatmak istediğim bu işte.

  Sivil toplum kuruluşları ince eleyip sık dokumalı, halkın ve memleketin yararını düşünmeli, objektifliğini yitirmemeli ve kimseyi hak etmediği halde kayırmamalıdır. Ancak o zaman siyaset ve yönetim üzerinde etkili olabilirler.

  Şanlıurfa siyasetini olumluya yönlendirme çabalarında sivil toplum kuruluşları maalesef üzerlerine düşeni tam olarak yapamamışlardır. Geçmişteki bu başarısızlık tekrarlanırsa önümüzdeki dönem de istenmeyen bir sürü insan siyaset sahnesindeki yerini alacak ve Şanlıurfa yine hizmette geri kalacaktır.

  Yerel oluşumların tamamı, başta da sivil toplum kuruluşları bu süreci çok ciddi bir biçimde takip etmelidir. Şanlıurfa’ya yapılacak en önemli hizmet budur. Bir film setinin basılmasına ve Şanlıurfa’nın imajını karalamaya sebep olan kontrolsüz tepkilerin bu memlekete bir faydası yoktur.

  Eğer mutlaka tepki vereceklerse yıllardır siyasetteki yanlışlara tepki versinler. Partilerin Genel Başkanlarını ziyaret edip bu memlekete faydalı olabilecek isimlerin önünü açsınlar. Kendilerinden destek bekleyen gerçek hizmet insanlarına güç versinler.

  Gücünü halktan alanların sayısını çoğaltsınlar ki, halk adına halka rağmen siyaset yapanlar artık bu cesareti kendinde bulamasınlar.

Bu yazı 1238 defa okunmuştur .

Son Yazılar