Siyasi Dengeleri Elinde Tutanlar
Sedat Atilla

Sedat Atilla

Siyasi Dengeleri Elinde Tutanlar

03 Şubat 2008 - 00:33

(23 Mart 2007)

  Her ilde siyasi dengeleri elinde tutan odaklar, yapılanmalar vardır. Bunlar ilin gelişmişlik düzeyine göre sivil toplum kuruluşları, kanaat önderleri, meslek odaları, o ilin sevilen ve sayılan insanları olabildiği gibi, Doğu ve Güneydoğu’da çeşitli aşiretler ve aileler de olabilir.

  Siyasi partilerin bu konuda bizim bölgemizle ilgili çok yanlış bir saplantısı vardır. Özellikle muhafazakâr partiler başta olmak üzere birçok siyasi parti Doğu ve Güneydoğu’da siyasi dengelerini bu yapılanmalara göre kurmak isterler.

  Bu işi de doğru düzgün yaptıkları söylenemez. Gerçekten ağırlığı olan aşiret ve ailelerden yıpranmamış, sevilen, sıcak, samimi ve gayretli, hatta okumuş yazmış kişiler bulmaya çalışmak yerine “bu oyunu en iyi oynayanların” arasından birileri sürekli olarak listelere girer ve o partiyi temsil eder.

  Bu arada kim kimin üzerinden siyasi rant elde eder bilinmez!

  Daha doğrusu bu yapılanmalar bilindiği kadar etkili değildir Şanlıurfa’da. Bir çok kişi bu yapılanmaları hep pazarlık unsuru olarak öne sürer. Ancak gerçek hiçbir zaman böyle olmaz. Daha çok da yanılan partiler olur, kazananlar ise, bu pazarlamayı iyi yapmış olanlar olur.

  Şanlıurfa’da en az bu yapılanmalar kadar ağırlığı olan kanaat önderleri, sevilen ve sayılan kişiler vardır. Sivil toplum kuruluşları kendi ağırlıklarını objektif olarak ortaya koyamadıkları için bu dengede hak ettiği yeri alamaz bir türlü. Ama yukarıda bahsettiğim kanaat önderleri ve saygın kişiler birer sivil toplum kuruluşu gibi vazife görürler. Birçok insan üzerinde onların kanaatleri her şeyden daha önemlidir.

  Belki güleceksiniz ama Urfa’da Deli Murat diye tanınan Murat’ın bile siyasi dengeler üzerinde bir ağırlığı vardır. Çünkü her yere kolaylıkla girip çıkan Murat, haberleri 1. elden alır, taşıyacağı yere taşır ve söyleyeceğini de her yerde kolaylıkla söyler.

  Peki yerel medyanın siyasi dengeler üzerinde önemli bir etkisi var mıdır?

  Vardır. Ancak o da olması gerektiğini kadar değildir. Çünkü bu hususta geçmişten bugüne kadar yerel medyanın da yaptığı bazı yanlışlar olmuştur bu hususta.

  Şimdi mevcut milletvekillerimizin performanslarını değerlendiriyoruz. Partiler de liste yaparken yukarıda bahsettiğim dengelere bakacak ve bu performansları da ortaya koyarak bir karar verecek. Bu karardan önce bence halkımızın vereceği karar daha önemli. Ben sürekli olarak halkın arasında olan birisiyim. Halkımız, şu anda görev yapan 11 milletvekilimizin birçoğunun performansından ve siyasi yaklaşımından memnun değil.

  Halkın bu memnuniyetsizliği partilerin kararına nasıl yansır?

  Bu sorunun cevabı Şanlıurfa’nın siyasi dengeleri hususunda etkili olan unsurları bilmekten geçiyor.

Bu yazı 1459 defa okunmuştur .

Son Yazılar