Yaralı Yürek Herkesi Yaralayıp Gitti
Sedat Atilla

Sedat Atilla

Yaralı Yürek Herkesi Yaralayıp Gitti

03 Şubat 2008 - 00:20

 (28 Subat 2007)

  Şanlıurfa’da çekilen Yaralı Yürek dizisi her yönüyle yüreklerimizi yaralayıp gitti. Bu dizi ile ilgili Şanlıurfa’da istenmeyen bir sürü olay yaşandı. Biz öncelikle bir gazeteci olarak dizinin setine yapılan saldırıyı elbette ki, kabul etmiyoruz. Bu gibi tepkilerin sorunları çözmeye değil, daha da karmaşık hale getirmeye sebep olduğunu da bir kere belirtmek istiyoruz.

  Şimdi gelelim Yaralı Yürek dizisinin niçin yürekleri yaraladığına!

  Bir kere bu dizi Gurbet Kadını gibi olumsuz etkiler bırakan bir diziden hemen sonra Şanlıurfa’da çekilmeye başlanmış ve aynı temalar içermesi dolayısıyla hemen dikkatleri çekmiştir. Kullanılan mekânlar, giysiler, ağalık, marabalık gibi kavramlar ve bunlar üzerinden reyting elde edilmeye çalışılması da işin cabası olmuştur.

  Asıl önemli olan ise; Yaralı Yürek dizisinin ilk iki bölümünün Şanlıurfa’da herkesi tahrik eden, onur kırıcı ve bölgemizde binde bir rastlanabilecek bazı olayları abartılı bir biçimde sunması olmuştur. Tecavüzler, töresel öldürme kararları, geneleve satılmalar, kumar, içki gibi her şey hemen ilk iki bölüme sıkıştırılmış ve burada resmen duygu sömürüsüne gidilmiştir.

  Şanlıurfa denilince akla ilk gelen ağa, hizmetçi, tecavüz, geneleve satılmak, öldürmek, kumar ve içki gibi kavramlar mıdır? Yapımcılar neden diğer olumlu yöresel dizilerden örnek alma gereği duymamışlardır?

  Yabancı Damat ve Zerda gibi diziler Gaziantep ilimizi gayet güzel tanıtmış ve kültürel zenginlik ön plana alınmıştır. O dizilerde de töresel unsurlar vardır ama yöre insanını Yaralı Yürek gibi tahrik etme ögesi ön planda değildir.

  Mardin’de çekilen Sıla dizisi tamamen bir töre dizisidir. Ama bu dizide de törenin olumsuzlukları uygun bir biçimde ele alınmış ve Mardin’in kültürel zenginliği ön plana çıkarılmıştır.

  Kimsenin bir memleketi böyle lanse etmeye hakkı yoktur. Şanlıurfa’da bir dizide kullanılabilecek çok olumlu ve güzel unsurlar vardır. Bu kadar zengin bir kültüre sahip bir ilden bula bula tecavüz, öldürme, ağalık gibi artık neredeyse hiç rastlanmayan hususları bu kadar ön plana çıkarmak, hele tepkileri bile bile bunu sürdürmek istenmeyen olaylara zemin hazırlamıştır.

  Saldırıyı haklı göstermeye çalışmıyoruz. Sadece yanlışları belirtmeye çalışıyoruz. Çok büyük bir yanlışlık da Belediye Başkanımızla ilgili yapılıyor. Dizi yapımcıları Belediye Başkanımızı hedef göstermeye çalışıyor. Oysa Belediye Başkanı Ahmet Fakıbaba en baştan “Şanlıurfa kültürü ile ilgili olumlu her çalışmaya gereken ter türlü katkıyı sağlarız” demiştir.

  Şanlıurfa kucağını herkese açan garip dost, sıcak, konuksever özel bir ildir. Yıllarca bu ile yüzlerce yabancı araştırmacı, sanatçı, aktör, film ekibi gidip gelmiştir. Hiç kimse böyle bir sorun yaşamamıştır. Çünkü bu insanlar Şanlıurfa’yı herkese böyle kötü tanıtmaya çalışmamıştır.

  Yaralı Yürek yapımcılarını konuyu bir de bu açıdan düşünmeye davet ediyoruz.

  Bu Haklı mücadelemizde tavrını koyan ve yek vucut olarak hareket eden Şanlıurfa’daki başta Cemiyet Başkanımız Sayın Kemal Kapaklı,MÜSİAD,Şanlıurfa Vakfı ve birlikte hareket eden tüm sivil toplum örgütlerini verdikleri onurlu mücadelerinden dolayı tebrik ediyorum

Bu yazı 1999 defa okunmuştur .

Son Yazılar